De Ruyter in 1907 met een groot feest Den Helder herdacht Herdenken is van alle tijden. Tot in de vorige eeuw stond men vooral stil bij roemruchte heldendaden en bij overwinnaars die victorie hadden behaald. Een van die herdenkingen vond plaats in 1907. Toen gaf de vie ring van de 300ste geboortedag van vlootvoogd De Ruyter in Nieuwediep aanleiding tot een groot feest. Zeehel den waren in Den Helder niet onbe kend. Hun schepen vertrokken bijna altijd vanuit het Marsdiep. Maar De Ruyter - en dat wist bijna iedereen - had in 1665 te Nieuwediep de eed van getrouwheid als opperbevelheb ber van de vloot afgelegd. Het was mede daarom dat marinestad Den Helder al vroeg een zeeheldenkwar tier kende en dat er bij raadsbesluit van 26 juli 1899 een De Ruyterstraat werd vernoemd. Kort maar krachtig was hiervoor de toelichting: 'Michiel Adriaansz. de Ruyter, Nederlands grootste admiraal'. In januari 1907 werd het landelijk comité voor de herdenking van de 300ste geboortejaar van Michiel Adri- aensz de Ruyter opgericht waarvan de koningin beschermvrouw was. In dezelfde maand werd in Den Helder een plaatselijk comité voor een nati onale De Ruyterhulde opgericht om gelden in te zamelen voor een his torische optocht. 'Wie zich de goed geslaagde optochten herinnert van de vorige Oranjefeesten, weet ook dat in onze plaats bij algemene deelname iets tot stand gebracht kan worden!', aldus het comité. De reden van de viering liet men uitvoerig in de plaat selijke krant beschrijven: 'Nederland bereidt zich voor om de gedenkdag te vieren van admiraal Michiel Adri- aensz. de Ruyter. Het geldt een man wiens grote daden van beleid, moed, en opoffering gevolgen hebben gehad, waarvan elke Nederlander nog dage lijks de vruchten plukt, namelijk onze onafoankelijkheid. Onze gemeente en haar omgeving hebben een grote rol gespeeld in De Ruyters leven. Hier stapte hij aan wal nadat hij, terugge keerd van zijn meest gevaarlijke tocht naar Afrika en Amerika, benoemd was tot opperbevelhebber van de vloot, om dadelijk daarop het bevel te aanvaarden over de vloot die buiten wachtte, om daarmede onze heiligste rechten te verdedigen. In het zicht van Huisduinen werd zijn beroemdste overwinning bevochten. Plaatsgeno ten, namens het plaatselijk comité voor een nationale De Ruyterhulde, is dit de eerste maal dat wij ons tot u richten. Dat onze laatste beden om steun ook u mogen vinden'. Hierop werd enthousiast gereageerd. In maart kwam het plaatselijk comité voor het eerst bijeen in de bovenzaal van café Central, een befaamd grand café aan de Kanaalweg. En die avond zegden een groot aantal verenigingen hun medewerking toe voor een feest. De voorbereiding kon beginnen. Het hoogtepunt moest de historische optocht worden die de komst en de beëdiging van De Ruyter op de rede van Texel, op 16 augustus 1665, moest uitbeelden. Den Helder leefde mee en verenigingen brachten ideeën aan. Zoals de marine onderofficiersvereni ging die voorstelde om, in navolging van de Van Speykmast vóór het KIM, een mast voor De Ruyter in de dui nen te plaatsen, waaraan op elke 21e augustus, de gedenkdag van de Slag bij Kijkduin, de oranjevaan moest wapperen. In die periode bleek ook hoe het buitenland de Nederlandse vlootvoogd eerde. In de Frankfurter Zeitung stond een feuilleton aan De Ruyter gewijd en er kwamen voor het landelijk comité financiële bijdragen binnen uit Denemarken en Duitsland. De Helderse De Ruyterstraat in circa het jaar 1900. 76

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 78