Bronzen scheepsbel Welke is de betekenis van De Ruyter voor het Marinemuseum? De Bles legt uit dat het niet de eerste opdracht is van zijn museum om de zeventiende-eeuwse geschiedenis van de zeestrijdkrachten in beeld te brengen. Het accent ligt op de periode na 1815. "Maar als Marinemuseum kunnen we natuurlijk onmogelijk om de figuur en de statuur van De Ruyter heen. En laten we niet vergeten dat hij grote bekendheid geniet bij een zeer breed publiek in binnen- en buiten land. Kortom: De Ruyter is één van onze boegbeelden." Toen Harry de Bles in 1987 bij het Marinemuseum binnenkwam, hing er een portret van De Ruyter in de kof fiekamer. Verder figureerde de foun ding father van de Nederlandse mari ne her en der in de getoonde collectie. De Bles en zijn medewerkers hebben daarin verandering gebracht met de inrichting van een Admiraliteitszaal, waarin het ontstaan van een geregelde zeemacht te zien is. De rode draad zijn de zeekastelen (oorlogs schepen), zeehelden en de zeeslagen 'waarin de vloot de heerschappij op zee voor het vaderland trachtte te ver werven', zo meldt een informatiepa neel in de Admiraliteitszaal. Ook het staatsieportret van De Ruyter uit de voormalige koffiekamer is er te zien. Wat heeft u verder zoal in huis van en over Michiel de Ruyter? "Verschillende portretten, prenten van zeeslagen en ook een afgietsel van De Ruyters dodenmasker", somt De Bles op. "Niet echt de grootste stuk ken. Die zijn in het Scheepvaartmu seum van Amsterdam en het Rijks museum te vinden. U mag best weten dat ik mijn collega-directeuren er wel om benijd: ze hebben zoveel moois in huis. Neem alleen al de spiegel van de Royal Charles, het Engelse vlag genschip dat De Ruyter bij Chatham buit maakte. Allemaal grote zaken die verworven zijn toen het Marine museum nog niet eens bestond. Als er nu waardevolle zaken op de markt komen, is het budget van het Marine museum niet toereikend voor derge lijke aankopen." "Het Marinemuseum", zo benadrukt De Bles, "wil vooral de betekenis laten voorleven van Michiel de Ruyter voor de Nederlandse marine tot op de dag van vandaag. Een betekenis die con creet aanwezig is." Zo is de huidige bevelhebber van de vloot in zekere zin een verre opvolger van De Ruyter. Verder draagt er altijd wel een opera tioneel marineschip zijn naam. Nu is dat een van de hypermoderne lucht verdediging- en commandofregatten. En wat te denken van de imposante kruiser De Ruyter, die na 1945 een van de paradepaarden was van de Koninklijke Marine? Dit alles is terug te zien in de collectie van het Marine museum, in de vorm van scheepmo- dellen, schilderijen en foto's. Een van de stukken waar De Bles persoonlijk veel waarde aan hecht is de recent verworven bronzen scheepsbel van de kruiser Hr. Ms. De Ruyter (1936 1942). De bel is enkele jaren geleden in de Javazee door duikers boven wa ter gehaald. Vrouwen van Michiel 400 jaar Michiel de Ruyter. Wat onder neemt het Marinemuseum zoal tijdens het De Ruyterjaar dat nu gaande is? "Het is de missie van het Marinemuse um", begint De Bles uit te leggen, "om de geschiedenis van de Koninklijke Marine in een hedendaagse context te plaatsen." Die tegenwoordige tijd ken merkt zich door tal van Nederlandse vredesoperaties in het buitenland. Irak, Afghanistan, Libanon, en andere mi litaire uitzendingen waar ook de Ko ninklijke Marine bij betrokken is. "Het is nu de uitdaging", aldus De Bles, "om de link tussen toen en nu Afgietsel van dodenmasker De Ruyter in Admiraliteitszaal. 74

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 76