Michiel de Ruyter boegbeeld Marinemuseum Expositie waarin 'De vrouwen van Michiel' over de zeeheld vertellen Michiel Adriaenszoon de Ruyter is permanent èn prominent aanwezig in het Marinemuseum te Den Hel der. Terecht, want De Ruyter geldt als de grondlegger van de georga niseerde zeemacht zoals we die nu kennen. "Michiel de Ruyter is één van onze boegbeelden", vat muse umdirecteur Harry de Bles de bete kenis van de vlootvoogd voor zijn collectie samen. In het kader van 2007 Michiel de Ruyter Jaar presen teert het museum een opmerkelijke expositie: 'De vrouwen van Michiel'. Vrouwen die samen het levensver haal van Nederlands beroemdste zeeheld schetsen. door Ruud Claessen Harry de Bles is kapitein-luitenant ter zee speciale diensten bij de Konink lijke Marine, historicus èn directeur van het Marinemuseum in Den Hel der. We spreken hem in het vroegere onderkomen van de onderofficier van politie van de oude rijkswerf Wil lemsoord, het markante gebouwtje op de hoek van de Hoofdgracht met het Werffianaal. De Bles houdt er kantoor en onder een rijk bewerkt plafond en gezeten voor een roodmarmeren schouw vertelt hij over de betekenis van Michiel Adriaenszoon de Ruyter voor het Marinemuseum. Maar eerst een vraag over de zevende plaats die 's lands beroemdste zeeheld in 2004 behaalde in de verkiezing voor de Grootste Nederlander ooit. Wie is in uw ogen de Grootste Neder lander? De Bles neemt glimlachend de tijd voor een genuanceerd antwoord. "Ik werd weliswaar geïnterviewd voor de documentairespecial waarin De Ruy- ter aangeprezen werd als de Grootste Nederlander, maar ik hield me wel afzijdig van alle heisa rond de uitver kiezing. Want goed beschouwd is het niet doenlijk de Grootste Nederlander aan te wijzen. Ieder zijn vak, zeg ik maar. Zo zou ook Johan de Witt de grootste kunnen zijn, of Willem de Zwijger als Vader des Vaderlands. Laat ik het hier op houden: Michiel de Ruyter is voor mij de grootste zee held die we kennen." Zo was er de Derde Engelse Oorlog (1672-1674) waarin de Republiek het moest opnemen tegen een Engels Franse overmacht ter zee. Met sublie me tactische vlootbewegingen wist De Ruyter de vijand van de Hollandse kust te houden. "Hij leverde in die spannende jaren vier zeeslagen", haalt De Bles aan. "Ik noem die bij Kijk- duin, de beslissende slag die de Re publiek in een gunstige positie bracht voor het vredesverdrag van Westmin ster van 1674. Je kan staande houden dat De Ruyter het land redde." Museumdirecteur De Bles roemt verder het leiderschap van De Ruy- ter, zijn organisatievermogen en het talent om manschappen aan zich te binden. De Ruyter werd dan ook niet voor niets Bestevaer, grootvader, ge noemd, de charismatisch leider die van een min of meer losse verzame ling schepen en manschappen een geregelde vloot maakte. Een zeemacht die oefende in linievaren en andere vlootmanoeuvres uitvoerde. Hij vond deze tactieken niet uit, maar verfijnde ze wel en paste ze ook succesvol toe als het er op aan kwam, aldus De Bles. Staatsieportret van Michiel de Ruyter, een doek van Izaak Schou- man, prominent aanwezig in Mari nemuseum. 73

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 75