Salomon van Till moet zich gevoeld hebben als Mozes tijdens de strijd te gen de volksstam van de Amelekieten, zoals de oude Statenbijbel verhaalt: Mose, Aaron ende Hur klommen op de hoochte des heuvels. Ende het geschied de terwijle Mose sijne hant ophief, so was Israël de sterckste, maer terwijle hij sijne hant nederliet, so was Amelek de sterckste. Doch Mose handen wer den swaer. Daerom namen sij eenen steen ende leyden sijne handen deen op dese, dander op d'andere zijde. Also waren sijne handen gewisse, totdat de sonne onderginck. Also dat Josua den Amelek ende sijn volck krenckte door de scherpte des sweert (Exodus 17:10 13). De vergelijking met het oude Israël was een geliefd thema in de gerefor meerd getinte geschiedbeoefening. Nog in 1897 rijmelde - het woord is van hemzelf - J. A. Wormser: 'Heft Neerland... aan Kijkduinsgolven- strand, naar Mozes' voorbeeld tot d'Almacht hart en hand'.9 Ook elders in Holland werd om de hulp van God gesmeekt: 'Op het luiden der klokken liepen de kerken en de vergaderplaatsen van alle gezintheden vol, en veele dui zenden van menschen smeekten. om genade bijstandt en verlossing ten goede des vaderlandts. met zoo groot een beweegnis der gemoeden en vuurigheit van geest, als men daar noch nooit in eenigen noodt onder d'ingezeetenen had bespeurt. Want elk hieldt dat aan deezen slagh het gantsche Vaderlandt hing..'.10 'De schrikkelijkheid van een oorlog ter zee' De strijd ter zee voor de kust van Huisduinen was vreselijk om aan te zien: 'De gansche zee stond in vuur en vlam, die door den dikke rook, gelijk bliksemstralen uit eene donkere lucht, uitbarstten. Elk verging het hooren en zien door de duisterheid des buskruid- damps en door de donderslagen van zoo veel duizenden stukken geschuts en het balderen van zoo groote menigte musketten als er gedurig vuur gaven. Hier vertoonde zich de schrikkelijkheid van den oorlog ter zee aan alle kanten. De kogels, bouten, schroot en splinters vlogen van alle zijden met een ijselijk gekraak en geknars van al wat getrof fen werd. De zee werd met ligchamen bezaaid. Sommigen moesten door het scherp, anderen door splinters, anderen door het vuur, anderen in het water sterven. 't Gekrijt en 't gejammer der gekwetsten en stervenden vervulde verscheidene schepen Aldus J.C. de Jonge.11 Over het aantal slachtoffers is deze auteur nogal vaag. Hij schrijft alleen maar dat de vijand grote verliezen geleden heeft 'het getal hunner dooden en gekwetsten, door eenigen op 2000 berekend, veel aanzienlijker dan dat der Nederlanders'. De maritiem historicus R.B. Prud'homme van Reine houdt het op 'enkele duizenden', maar voegt er direct aan toe dat precieze aantallen niet bekend zijn. Wel vermeldt hij nog: onder de doden viel een aantal hoge, ervaren zeeofficieren te betreu ren: aan de Engelse kant admiraal Spragge, aan Nederlandse zijde de vice-admiraals Sweers en De Liefde. Onder de gesneuvelden was ook een drietal kapiteins, waaronder Jan van 71 Huisduinen, 18e eeuw. Omgeving van de Hervormde kerk (Gemeentearchief Huisduinen-Den Helder).

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 73