•o populaire Maerten Tromp (vader van Cornelis) ten deel gevallen was. De Ruyter gold als streng, maar rechtvaardig. Hij beraadslaagde voortdurend met zijn officieren, zodat dezen tot in detail wisten wat de opperbevelhebber van plan was. Bovendien wist hij uitstekend te de legeren, waardoor het zijn officieren nooit aan eigen initiatief hoefde te ontbreken. Zijn manschappen waren door en door getraind en gingen let terlijk voor hem door het vuur. 'Van zijn korps zeeofficieren en beman ningen had hij een eenheid weten te smeden die uniek genoemd mag wor den. Een opmerkelijke prestatie in een tijd waarin vijf admiraliteiten, met elk hun eigen vlagofficieren, de dienst uitmaakten'.4 Niet onbelangrijk tenslotte was dat De Ruyter over een uitstekend vlaggen schip beschikte. Het schip De Zeven Provinciën was aan het begin van de Tweede Engelse Oorlog (1665-1667) gebouwd op de admiraliteitswerf van Rotterdam. Als vast vlaggen schip van De Ruyter zou het schip alle grote zeeslagen in de Tweede en Derde Engelse Oorlog meemaken. De vlootvoogd zelf was duidelijk in genomen met het vlaggenschip. Zijn biograaf Gerard Brandt vertelt over de zeeslag bij Schooneveld op 7 juni 1673 onder meer: 'De Ruyter lagh met etlyke scheepen tusschen des vyandts branders en Prins Robbert [Rupert] en veel andere vyandtlyke scheepen in, en hij boorde met Bankert dwars door d'Engelschen heenen. Maar hij met meer geluk dan Bankert. Want waar hij met zyn schip de Zeven Provinciën vuur gaf, maakte d'Engelschen plaats en weeken voor zyn geschut. Waarop hij tegens iemant, die toen op zijn schip was, zeide: "De vyanden hebben noch [nog] ontzagh voor de Zeven Provin ciën ...".5 Zeeslagen voor Zeeuwse kust Zowel de zeeslag bij Schooneveld op 7 juni als die een week later (14 juni 1673) bleef in feite onbeslist, maar de vijand keerde wel huiswaarts om de opgelopen schade te herstellen. Dit betekende een morele overwinning voor De Ruyter, omdat hij met een geringer aantal schepen de vijand had belet te landen. De Hollanders hadden ook meer reden tot tevreden heid omdat de vijand er evenmin in geslaagd was de Hollandse vloot on herstelbare verliezen toe te brengen. Maar al was de vijand gedwongen huiswaarts te keren, hun landingsplan 66 Ontzag voor De Zeven Provinciën De Zeven Provin ciën. Fragment van grisaille door Willem van de Velde de Oude (Rijksmuseum Amsterdam). De vier zeeslagen in de Derde Engel se Oorlog. KIJKDUIN# >SOLE BAY SCHOONEVELD m DERDE ENGELSE OORLOG

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 68