De Zeeslag bij Kijkduin op 21 augustus 1673 De Slag bij Kijkduin genoemd naar het bij Huisduinen gelegen Kijkduin op 21 augustus 1673, was een der be langrijkste zeegevechten uit onze ge schiedenis. Tijdens deze zeeslag wist de Nederlandse vloot onder Michiel Adriaensz de Ruyter in de Derde En gelse Oorlog (1672-1674) een Engels Franse overmacht van de Hollandse kust te verdrijven. Het vijandelijke oorlogsplan om door een landing de Republiek op de knieën te brengen, was eerder al opgehouden door drie voorafgaande zeeslagen in de zomer van 1672 bij Solebay en (tweemaal) bij Schooneveld, maar werd nu defi nitief verijdeld. De slag wordt gezien als een hoogtepunt in de geschiedenis van de Nederlandse marine. Zowel op het punt van geoefendheid en disci pline, als tactisch en strategisch bleek de marine onder De Ruyters leiding superieur aan de Engelse. Alleen de grotere sterkte van de Engels-Franse vloot redde deze van een totale ne derlaag. Het rampjaar 1672 In het voorjaar van 1672 verklaarden het Frankrijk van Lodewijk XIV, het Engeland van Karel II, de keurvorst van Keulen en de bisschop van Mun ster de oorlog aan de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Het leger van de 'Zonnekoning', Lodewijk XIV, 120.000 man sterk, veroverde zonder weerstand Gelderland en Utrecht, Overijssel en Drenthe. De jeugdige prins Willem III, tot ka pitein-generaal voor één veldtocht benoemd, over een leger van krap 30.000 man, kon zich nog net achter de Hollandse Waterlinie terugtrek ken. In het noorden hield Groningen stand tegen de Munstersen ('Bom men Berend'). Ook een inval van de Fransen in Zeeuws Vlaanderen bij Aardenburg werd afgeslagen. Aan de zeekant wist de vloot onder De Ruyter Holland te beveiligen, door succesvol optreden in de zeeslag bij Solebay (6 juni 1672). Maar de toe stand van het land was nog gevaarlijk genoeg. Vredesonderhandelingen stuitten af op de buitensporige eisen van de vijand. Het volk gaf uiteraard de schuld van alle ellende aan de re gering, vooral aan de leider Johan de Witt. Deze nam ontslag als raadpensi onaris, maar de verbitterde, redeloze volksstemming eiste meer: Johan de Witt en zijn broer Cornelis werden door het Haagse grauw op gruwelijke wijze ter dood gebracht (20 augustus 1672). Inmiddels was Willem III tot stad houder benoemd. Hij slaagde erin de Hollandse Waterlinie met succes te verdedigen, maar in de winter zagen de Fransen toch kans een eind in Holland door te dringen. Gelukkig werden ze door de invallende dooi genoodzaakt zich terug te trekken. Ongeveer tezelfdertijd heroverde men bij verrassing vanuit Groningen het strategisch niet onbelangrijke Koe- vorden. De rede van Texel, beoosten Den Hoorn omstreeks 1600. Fragment van tekening (Gemeentearchief Huisduinen-Den Helder). 64

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 66