werven. Na een paar dagen had hij er 200 bij elkaar en daar onder veele tref- felyke burgers kinderenNet toen hij met zijn mannen scheep wilde gaan kwam het bericht uit Den Haag dat er geen volk nodig was, waarop 'Vlug en zyn gasten afgedankt wierden: dat hen zeer leet was, boven al den Hopman, dien lang gewenscht had, de gelegent- heid te mogen ontmoeten om het Va derland eens te lande dienst te doen'.87 Met zinkschepen naar de Theems In maart 1673 besloten de Staten- Generaal opnieuw een vloot in zee te brengen. Het opperbevel berustte wederom bij De Ruyter die inmiddels was bevorderd tot luitenant-admiraal- generaal. Dat moest competentie-ge schillen met de weer in genade aange nomen Tromp voorkomen. De vloot koos in april zee en telde 31 oorlogs schepen, 12 fregatten, 18 branders en enige adviesjachten en galjoten. Daar kwamen nog 8 zinkschepen uit Am sterdam bij. De Staten-Generaal had den het plan opgevat deze, met ballast zwaar geladen schepen, in de Theems te laten afzinken om deze rivier te blokkeren en onbevaarbaar te maken. Op 9 mei ging de vloot voor anker op Schooneveld. Een dag later werden de aanwezige schepen voorlopig in gedeeld in twee eskaders, die weer in drie smaldelen. David Vlugh was met T Wapen van Enkhuizen ingedeeld in het 2e eskader onder luitenant-ad miraal Jan van Nes en kreeg het bevel over het derde smaldeel. De Ruyter besloot niet te wachten op de Zeeuwen en de Friezen en meteen de oversteek te maken naar de Theems. Op 12 mei was hij bij die rivier aangekomen. De schouten-bij nacht Aart van Nes en Vlugh kregen de opdracht de acht zinkschepen op de afgesproken plek tot zinken te brengen. Nog diezelfde dag ging een klein smaldeel onder zeil. Al snel werd en bleef het zo mistig, dat men geen hand voor ogen meer kon zien en voor anker moest gaan. Toen Van Nes en Vlugh hoorden dat ze bij de Middelgronden werden opgewacht door ruim 30 Engelse oorlogsschepen roken ze onraad en vroegen De Ruy- ter om nadere orders. Ook hij meen- de dat de vijand, gezien zijn nadruk kelijke aanwezigheid, van tevoren van het plan op de hoogte moest zijn geweest. De krijgsraad achtte het dan ook niet raadzaam de zinkschepen met geweld op de plaats van bestem ming af te leveren en zo het begelei dende smaldeel in de waagschaal te stellen. Bovendien kon er elk moment een vijandelijke vloot uit het Kanaal opdoemen, waardoor de Nederlandse tussen twee vuren zou komen te lig gen. Als zich geen gunstiger gelegen heid voordeed moesten Van Nes en Vlugh zich weer met hun smaldeel en de zinkschepen bij de hoofdmacht voegen. Dat laatste gebeurde op 14 mei. Daarna keerde de vloot terug naar Schooneveld.88 De Slag bij Schooneveld op 7 juni 1673 De vloot werd op 23 mei verdeeld in drie eskaders. David Vlugh werd met T Wapen van Enkhuizen inge deeld in het 2e eskader onder luite nant-admiraal Adriaan Banckert en tijdelijk bevorderd tot vice-admiraal De Zeeslag bij Schooneveld. Litho van P.J. Schotel uit de negentiende eeuw (Collectie Marinemuseum). 58

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 60