Witt daar tegenoverstellen? Een slecht leger en verwaarloosde vestingwer ken, maar een goede vloot onder uiterst bekwame leiding.81 Op 29 april stak De Ruyter met de schepen van de admiraliteit van de Maze in zee en zeilde naar Texel. De schepen van de andere admiraliteiten die nog niet gereed waren zouden later volgen. De vloot werd verdeeld in drie eskaders en bestond uit slechts 67 schepen, maar er kwam vrijwel da gelijks aanvulling. David Vlugh sloot zich pas op 23 mei met 'T Wapen van Enkhuizen, een schip met 72 stukken, 314 matrozen en 72 soldaten, bij de vloot aan. Op 14 mei hadden de Engelse en Franse vloten zich verenigd. Op 6 juni kwam er bericht dat ze zich ophielden bij Solebay. Daar besloot De Ruyter hen aan te vallen. De Nederlandse vloot was inmiddels aangegroeid tot 133 schepen, 22 gewapende ad viesjachten, 36 branders en ettelijke galjoten. De vijandelijke vloot telde 152 sche pen, 13 gewapende kleinere schepen, 24 branders en 28 kitsen en fluiten. Het Franse eskader stond onder bevel van de vice-admiraal d' Estrées. Beide vloten waren verdeeld in drie eskaders. David Vlugh was ingedeeld in het 2e eskader onder Van Ghent. Op 7 juni 's avonds vond de slag bij Solebay plaats, een strijd die zich voortsleepte tot het invallen van de nacht. De verliezen aan beide aan beide kanten waren aanzienlijk. De Nederlandse vloot behaalde wel een overwicht. Dat was voor de tegen standers reden de strijd de volgende dag niet voort te zetten.82 Beschuldigd van plichtsverzuim Na Solebay werden David Vlugh, Volckert Adriaensz Schram en en kele kapiteins door Mr Johan van Wouw, advocaat fiscaal op de vloot, beschuldigd van plichtsverzuim. Dat gebeurde na een klacht van schout bij-nacht Jan de Haan. In zijn eis stelt de advocaat fiscaal dat Vlugh op 7 juni 'sijn debvoir (om den vijandt affireuck te doen) nae behooren niet en heeft gedaen, maer heeft ses a seven vijandt[lijcke] scheepen, te loeffwaert van haer laten comen Dat mede den Schout bij nacht den Haen seer reddeloos geschooten sijnde, en als een wrack opt water leggende, sijn sloep met een stuyrman gesonden heeft aen boort van de voorsz[eyde] Schout bij Nacht Vluch, dewelcke een groot stuck te loefwaert zeylde, en liet versoecken, dat hij hem Schout bij nacht de Haen geliefde te coomen ontsetten, alsoo hij heel reddeloos was,'t welck hij Schout bij nacht Vluch wel beloofde, echter niet na en quam, maer bleef te loeff- waert seylen, trachtende niet na den vijandt te coomen, niettegenstaen [de] verscheyde schootten uyt het schip de Dolphijn (gecommandeert geweest bij den heer L[uytenan]t Admirael van Gent Zal[ige]r) nae hem en andere loefwaertse Schepen wierde gedaen, al les blijckende bij verscheyde attestatien hier annex. Welcke actie in een hooft officier ten hoogsten misprijslijck is'. De advocaat fiscaal eist voor Vlugh de doodstraf en verbeurdverklaring van zijn gage en al zijn bezittingen zowel aan boord, als aan de wal.83 Ook Schram werd beschuldigd van plichtsverzuim. Op 21 september 1672 doet de krijgsraad aan boord van de Zeven Provincien uitspraak en verklaart unaniem 'dat denselven Vice Admirael Schram, en de Schout bij nacht Vlugh, qualijck ende t' onrechte sijn beschuldicht geweest, erkennende deselve voor eerlijcke [ende] goede of ficieren, soldaten ende zeeluijden'. Jan de Haan wordt verweten'dat hij hem buiten speciale authorisatie van desen Crijghsraedt, mettet doen beleggen van attestatien in praejuditie vande gemelte Vice Admirael [ende] Schout bij nacht te verre heeft geengageert, ende waer van de deposanten, bij den Crijghsraedt gehoort wesende, in presentie vanden Schout bij nacht de Haen, deselve hebben gecontrarieert, ende opentlijck verclaert, dat daerjnne meer [ende] anders was geschreven, dan sij wel hadden getuycht, off haer was voorgelesen ende hetselve met Ede geaffirmeert'.84 In zijn verslag van het proces aan de Staten-Generaal schreef De Ruyter 'dat daar, zoo veel de Krygsraadt tot noch toe hadt konnen bespeuren, passien on der speelden, en dat de beschuldigingen veel vaardiger gedaan waaren, dan de bewyzen, die daar toe vereischt werden, voor den dach quaamen'. Het drama eindigde met de vrijspraak van zowel Vlugh, als Schram.85 Vlugh in 1673 'hopman te land' Na Solebay was de vloot teruggekeerd naar de Zeeuwse kust en op 23 juni weer ingedeeld in drie eskaders. Da vid Vlugh maakte met 'T Wapen van Enkhuizen deel uit van het 3e eskader onder bevel van luitenant-admiraal Isaac Sweers. De vijandelijke vloten keerden halverwege september naar hun thuishavens terug om voor de winter te worden opgelegd. Hier ge beurde hetzelfde. Om de zeegaten te beschermen werden wel de fregatten en alle branders in dienst gehouden. Het ontslagen scheepsvolk werd nu te land tegen de vijand ingezet. De Fransen hadden al een groot deel van Nederland onder de voet gelo pen, maar werden opgehouden door de Hollandse Waterlinie. Een groot gebied tussen Muiden en Gorkum was geïnundeerd. Nu de vloot was opgelegd richtte de admiraliteit van Amsterdam een regiment matrozen op. Sweers werd luitenant-kolonel en kreeg het opperbevel. Kapitein ter zee Engel Michielsz de Ruyter werd majoor en een van zijn onderbevel hebbers. Zelfs zijn vader werd gemo biliseerd: vlootvoogd De Ruyter kreeg het bevel over al het krijgsvolk aan het IJ en aan de Waalkant.86 In het Noorderkwartier is zoiets niet gebeurd. Daar nam David Vlugh zelf het initiatief. Op 30 december vernam men dat de Fransen vanuit Utrecht en over het ijs een inval hadden gedaan in Holland. Het gehele gewest 'daver de van schrik' en in Enkhuizen heerste 'ontsteltenis en verslagenheid', aldus Sebastiaan Centen. Begin januari ging Vlugh als hopman te land voor 10 stuivers de man per dag bootsgezellen 57

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 59