maaltijden had hij'sulcke vrije ende familiare ommegangh tusschen de voorn [oemde] Heer Commandeur ende de Req[uiran]te bespeurt, als eygen vrijer ende vrijster gewonelijck met melcanderen pleegen'. Aeltje Scheltis had ook meesterschil der Jacob Jacobsz Loeff opgeroepen. Loeff getuigde op haar verzoek dat David Vlugh, toen nog schipper, tijdens het schilderen van zijn fluit schip meer dan eens tegen hem had gezegd 'dat hij op den avondt soude gaen tot zijn Aeltien lieffs (daer mede beteeckenende de Req[uiran]te) en daer drincken een glaesje wijn op zijn reecken [ing]en dat hij dan naar Loeff toe zou komen. Dat heeft Vlugh gedaan aldaer met de Req[uiran]te pleegen [de] soo groote ende familiare gemeenschap dat hij dep [osan]t niet anders [ver] moede dan dat het eygen werck waar.79 Op 21 maart 1668 moesten Groes en Loeff opnieuw een verklaring afleg gen, ditmaal op verzoeke van Vlugh die blijkbaar had gehoord dat Ael- tje Scheltis een stokje wilde steken voor zijn huwelijk met Meinouwtje Schram. Ze verklaren op 6 maart bij Aeltje Scheltis thuis uit haar mond te hebben gehoord dat Vlugh haar trouwbeloften had gedaan en ter be vestiging daarvan hadde silveren en gouden trouw penninge gegeven, ende daeromme, bij aldien de voorsz[eyde] Req [uiran]t met jemandt anders ver meende te trouwen, de geboode te sul len schutten tegenhouden] \80 Dat laatste is niet gebeurd. Vier maan den later trouwden David Vlugh en Meinouwtje Schram in Wognum, uit de buurt van een beslist beledigde en gekwetste en misschien wel op wraak beluste Aeltje Scheltis. De Slag bij Solebay op 7 juni 1672 De in januari 1668 gesloten Triple Al liantie tussen Engeland, de Republiek en Zweden had een dam opgeworpen tegen de verdere Franse expansie in de Zuidelijke Nederlanden. Lodewijk XIV moest vrede sluiten met Spanje en genoegen nemen met de inmid dels behaalde gebiedsuitbreiding. Sindsdien was hij zeer gebeten op Nederland, met name op Johan de Witt, die hij als de initiator van het bondgenootschap beschouwde. Hij was dan ook vastbesloten de macht van de ondankbare koopmansrepu bliek, die hij pas nog tegen haar vijan den had gesteund, te breken en zette een groot diplomatiek offensief in om haar te isoleren. De ontbinding van de Triple Alliantie kostte hem weinig moeite: noch Karel II, die probeerde overal munt uit te slaan, noch de om koopbare Zweden waren betrouwbare bondgenoten. Op 1 juni 1670 tekende Karel II het Verdrag van Dover, waar bij hij Lodewijk XIV in ruil voor drie miljoen francs per jaar Engelse hulp tegen Nederland beloofde. Ook veel Duitse vorsten lieten zich omkopen. Op 7 april 1672 verklaarden Frank rijk, Engeland, Munster en Keulen aan Nederland de oorlog. Frankrijk en haar Duitse bondgenoten rukten via Maastricht en de Rijn op naar ons land en een Engels-Franse vloot maakte zich aan de zeezijde klaar voor een invasie. Wat kon Johan de Het Engelse vlaggenschip Royal James wordt het slachtoffer van een geslaagde branderaanval. Litho van P.J. Schotel uit de negentiende eeuw (Collectie Marinemuseum). 56

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 58