De tocht naar Chatham. De overgave van het Engelse vlaggen schip Royal Char les. Uiterst rechts en links gaan de Charles V en de Matthias in vlam men op. Litho van P.J. Schotel uit de negentiende eeuw (Collectie Marine museum). Hij kreeg de schuld van de neder laag, omdat hij zonder enig overleg het vlootverband had verbroken. Hij werd vervangen door Willem Joseph baron van Ghent, kolonel der zee soldaten. Vlugh daarentegen, 'den trouwen bijstander van De Ruyter in den nood, was ter belooning van zijne dapperheid' op voorstel van de admi raliteit van het Noorderkwartier door de Staten van Holland bevorderd tot schout-bij-nacht. Hij nam de plaats in van de gesneuvelde Govert 't Hoen.59 De tocht naar Chatham van 17-24 juni 1667 De Engelse vloot was nu de baas op de Noordzee en zeilde op stroop tocht langs onze kust richting Texel en het Vlie, waar 150 koopvaarders lagen. Daar werden er 140 van in brand gestoken. Het kwam niet tot een rooftocht op Vlieland. Wel werd West-Terschelling geplunderd en platgebrand. Ondanks de zware oorlogslasten besloten de Staten-Generaal in 1667 opnieuw een sterke vloot in zee te brengen. Dat lag in Engeland anders. Ook daar had de oorlog al handen vol geld gekost. Tot overmaat van ramp werd Londen getroffen door een pestuitbraak en een enorme brand. Engeland was de oorlog moe. Het sloot een overeenkomst met Frankrijk en ging vredesonderhandelingen aan met Nederland. Lodewijk XIV had nu de handen vrij voor een invasie in de Zuidelijke Nederlanden, zonder vrees voor een Engelse interventie en Karel II van Engeland hoefde niet bang meer te zijn voor een Franse interven tie op zee ten gunste van Nederland. Dat stond er nu alleen voor stond en had alle baat bij een snelle vrede. Daar moest Engeland via een spectaculaire actie toe worden gedwongen. Dit land beschouwde de oorlog als een gelopen race en staakte de uitrusting van de vloot voor de zomercampagne. Natuurlijk wist het dat de Nederlan ders bezig waren met de uitrusting van een sterke vloot en hielden ze in hun achterhoofd rekening met een invasie. Dus werd de kust versterkt en de rivier de Medway bij Chatham afgesloten door een ketting. De Nederlandse vloot verzamelde zich op de rede van Texel en vertrok, zonder de Friezen en de Zeeuwen, op 14 juni richting Engeland. Cornelis de Witt, ruwaard van Putten, burge meester van Dordrecht en broer van de raadpensionaris ging, als enige gedeputeerde van de Staten-Generaal, ook mee. David Vlugh voerde het bevel over 'T Wapen van Utrecht en was ingedeeld in het 3e eskader onder luitenant admiraal Van Ghent. Dit schip was gemonteerd met 72 stukken en had een bezetting van 290 matrozen en mariniers en 50 soldaten. De Staten-Generaal hadden De Ruy ter opgedragen eerst de Theems op te varen en daarna met lichte fregatten en branders de smalle Medway op te zeilen, de Engelse oorlogsschepen bij Chatham te veroveren of te vernieti gen en de werven en magazijnen ter plekke met steun van 1000 landsolda ten onder kolonel Thomas Dolman in brand te steken. De vloot ging op 17 juni voor anker in het Koningsdiep. Daar werd een smaldeel van 17 fregatten en wat branders, jachten en galjoten gefor meerd, met Van Ghent als bevelheb- ber.60 'De Kettingbrekers van het tweede Damiaet' Wat David Vlugh nu precies heeft gedaan bij Chatham zal wel nooit tot in detail bekend worden. In ieder geval maakte hij samen met vice- admiraal Johan de Liefde deel uit van het smaldeel onder Van Ghent. Terwijl De Ruyter met de rest van de vloot achterbleef bij de Middelgron- 51

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 53