2000 Nederlanders sneuvelden of raakten gewond.53 Frederik Stachou- wer liet het leven. Op T Wapen van Nassau waren 5 doden en 14 gewon den. Mogelijk was Vlugh een van die gewonden, maar het kan ook zijn dat hij zijn schotwond pas opliep in de Tweedaagse zeeslag. Op 8 november 1707 gaf zijn zoon Albert Vlugh op de Weeskamer te Enkhuizen de kogel af die was verwijderd uit het been van zijn vader. Er zat een brieve bij van Thomas Vlugh, waaruit blijkt dat 'den Capitein David Vlug, in eene der 5 Zee-slagen tegens de Engelschen, wel ken op den 11:12:13: en 14den Juny en den 4den Augustus 1666 voorvielen, in het dik van zyn been is geschoten'.54 Beide vloten waren flink gehavend. Op 4 juli was de Nederlandse vloot van uiteindelijk 88 oorlogsschepen en fregatten, 10 adviesjachten en 20 branders weer gevechtsklaar. De Engelsen konden een ongeveer even grote macht in zee brengen.55 De vloot werd weer verdeeld in drie eskaders. Op 4 augustus stuitten beide vloten bij Noord-Voorland op elkaar. Het 2e eskader - de voor hoede - werd door de Engelsen uiteengeslagen, het 1e eskader - het centrum - onder De Ruyter en met David Vlugh op 'T Wapen van Nas sau kreeg het zwaar te verduren, maar hield stand en het 3e eskader - de achterhoede - onder Tromp raakte in gevecht met de achterhoede van de Engelsen. Die werd op de vlucht gejaagd en zonder acht te slaan op de benarde positie van De Ruyter ging Tromp er achteraan. Pas de dag daar op keerde hij terug om te zien hoe De Ruyter er voor stond.56 Voor De Ruyter was de strijd al snel ontaard in een afweerslag. De voor hoede liet de moed zakken en begon te wijken, waardoor het centrum de volle druk kreeg te verduren. De situ atie werd onhoudbaar. De Zeven Pro vinciën werd zwaar belaagd en Tromp kwam maar niet opdagen. Toen de zwakke broeders onder de kapiteins zich lieten afzakken werd terugtrek ken het parool. Met de invallende duisternis nam de druk van de En gelsen wat af, zodat de Nederlanders de kans kregen hun zwaar gehavende schepen enigszins te herstellen.57 Op 5 augustus leek de positie van De Ruyter hopeloos. Hij lag ingesloten en werd van alle kanten door de Engel sen aangevallen. Een aantal schepen was er al vandoor en van Tromp nog steeds geen spoor te bekennen. De Ruyter was de wanhoop nabij en besloot al strijdende te wijken 'door eenige weinige scheepen, met namen den Kapitein David Vlug, die zich meest achter hem en dichtst by d' En gelschen hieldt, trouwelyk geholpen'. Uiteindelijk bereikte een handjevol schepen veilig de kust van Zeeland.58 De Nederlandse vloot had een gevoe lige nederlaag geleden. Er waren veel doden en gewonden te betreuren. Achteraf viel de materiële schade mee: twee schepen reddeloos en zesentwin tig zwaar beschadigd, waaronder 'T Wapen van Nassau. Begin september koos de vloot opnieuw zee, maar zonder Tromp, die werd ontslagen. De Tweedaagse Zeeslag. Litho van P.J. Schotel uit de negentiende eeuw (Collectie Marinemuseum). De Tweedaagse Zeeslag op 4 en 5 augustus 1666 50

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 52