Van het bestuur Beste leden en lezers, Met groot genoegen en met trots wordt u deze editie van ons vereni gingsblad Levend Verleden aangebo den. De redactie heeft een waarlijk groots onderwerp aangedurfd: het uitbrengen van een themanummer ter ere van het 400-ste geboortejaar van luitenant-admiraal Michiel Adriaensz de Ruyter. Een geboortejaar waaraan in Nederland met verschillende festi viteiten ruim aandacht wordt besteed. Het initiatief kwam uit de koker van Will Thijssen, eindredacteur van ons blad en sinds de oprichting in mei 2005 bestuurslid van het Consulaat Noorderkwartier, de stichting die de festiviteiten in dit De Ruyter herden kingsjaar coördineert in het gebied van de voormalige admiraliteit van West-Friesland en het Noorderkwar tier. De redactie van Levend Verleden en het bestuur van de Helderse Histo rische Vereniging hebben dit initiatief van harte gesteund. Deze editie krijgt een oplage van 1800 exemplaren! Tot ver buiten onze ge meentegrenzen zal dit nummer van Levend Verleden verkrijgbaar zijn. Voor de lezers buiten Den Helder misschien een vraag waarom juist ook leden van de Helderse Historische Vereniging interesse tonen in de suc cesvolste Nederlandse vlootvoogd aller tijden. Voor de Nieuwe Diepers een weet. De slag bij Kijkduin, De Ruyter's grootste overwinning, vond immers voor de kust van Den Helder plaats. En ook heden ten dage wordt de gedachte aan de vlootvoogd le vend gehouden in Den Helder; niet alleen in het Marinemuseum, maar juist ook op het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM) gelegen nabij de Marinehaven. In het monumentale hoofdgebouw ervaart iedere nieuwe adelborst, waaronder ikzelf in 1980, tot op de dag van vandaag de geschiedenis van de Nederlandse Zeemacht. Naast imposante schilde rijen, beelden, geschriften en scheeps modellen hangen er in en bij de gemeenschappelijke verblijfsruimte 'het zaaltje' een aantal uitspraken en spreuken ter lering. Een daarvan is van luitenant-admiraal De Ruyter: "De Heeren hebben my niet te ver zoeken, maar te gebieden, en al wierdt mij bevoolen 's Lands vlagh op een enkel schip te voeren, ik zou daar mee t'zee gaan. En daar de Heeren Staaten hunne vlagh betrouwen, sal ik myn leven waagen" Deze uitspraak onderstreept on dubbelzinnig het primaat van de politiek(e besluitvorming) bij militair ingrijpen. De uitspraak is al meer dan drie eeuwen oud1 en is nog steeds actueel. Een bijzondere editie rond de persoon van luitenant-admiraal Michiel Adriaensz de Ruyter van ons verenigingsblad met de naam 'Levend Verleden' is daarom meer dan op z'n plaats. Ik wens u veel leesgenoegen, Pieter Blank, voorzitter van de Helderse Historische Vereniging 1 M.A. van Alphen, Marineblad nr. 9 september 2004, p.276. De vlootvoogd deed de uitspraak in juni 1675 tijdens een vergadering van de admiraliteit van Amsterdam. Bij die bespreking uitte De Ruyter enige kritiek op de omvang van de vloot waarmee hij naar de Middellandse Zee gezonden werd om de Fransen te bestrijden. Toen een van de aanwezige admirali teitsheren hierop geërgerd reageerde met de vraag of De Ruyter op zijn oude dag soms bang was geworden, deed de vlootvoogd de geciteerde uit spraak. 2

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 4