juli 1666 Niklaas Ubels van Bonn 'van sijn quedtsuere'. Vier dagen later werden de inwoners van Medemblik opgeroepen om op zijn begrafenis te verschijnen. Het verblijf in Me demblik van bootsgezel Reijnier van Baaren eindigde aanzienlijk beter. Na 28 weken was hij redelijk genezen en keerde terug naar huis. Op 15 novem ber ontving hij uit de stadskas negen gulden en negen stuivers om zijn reis te bekostigen.79 Met de gewonden kwam ook het ont zielde lichaam van Adriaan Dirksz Houttuijn in Medemblik aan. De kapitein kreeg op 27 juni een laat ste rustplaats in de Grote Kerk van Medemblik. Vermoedelijk werd hij onder grote belangstelling vanuit zijn huis aan de Oosterhaven naar de kerk uitgedragen. Het graf van Houttuijn kreeg een fraaie zerk. Hierop stond te lezen dat de 'manhaften zeeheld' bij de eerste slag tegen de Engelsen was doodgeschoten. Ook werd zijn wapen in de steen gehouwen.80 Helaas is men in Medemblik niet erg zorgvul dig met de zerk omgesprongen. Tij dens een restauratie van de kerk in de jaren 1992-1993(!) ging de grafsteen van Adriaan Dirksz Houttuijn in stukken. Slechts een deel bleef behou den en is weggestopt in de noordwest hoek van het gebouw. De overige stukken zijn verloren gegaan. Epiloog Door de dood van Adriaan Dirksz Houttuijn viel bij de admiraliteit van het Noorderkwartier een vaste kapi teinsplaats vrij. Deze plaats werd in 1667 aan Gerrit Boos vergeven. Hij was een zoon van burgemeester en admiraliteitsraad Cornelis Jansz Boos uit Medemblik. Gerrit Boos diende de admiraliteit eerder als schieman, luitenant en extra-ordinaris kapitein. In 1664 bekleedde hij de rang van luitenant aan boord van het schip van kapitein Houttuijn.81 De vrouw van Adriaan Dirksz Hout- tuijn, Aagje Cornelis, overleed in 1673. Zij blies haar laatste adem uit in het huis aan de Oosterhaven. Dat zij niet onbemiddeld was blijkt uit de verdeling van de erfenis, die op haar overlijden volgde. Haar bezit bestond uit onder andere twee huizen, stukken Het wapen van Dirk Houttuijn, kleinzoon van Adriaan Dirksz Houttuijn. Het wapen is afge beeld op een raam in de Bonifacius- kerk te Medemblik en dateert van 1709. Het admiraliteitsmagazijn in Medem blik in de 18e eeuw. In het magazijn lagen touwen, zeilen, geschut en andere scheepsbehoeften van de admiraliteit. Van 1721 tot 1725 was mr. Cornelis Houttuijn, achterkleinzoon van Adriaan Dirksz Houttuijn, boekhouder van het magazijn (Rijksarchief in Noord-Hol land). 40

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 42