hun toevlucht in de haven van Bergen gezocht. Begin september verlieten de Nederlandse schepen de rede van Bergen en zetten ze koers naar het vaderland. Op 8 september, toen de schepen zich midden op zee bevon den, werd de vloot door zwaar weer overvallen. Om de woorden van kapitein Houttuijn te gebruiken: zij werd 'van Godt de Heere besoght van een extraordinaren vehementen ^on stuimig, heftig] storm'.66 De storm duurde drie dagen en resulteerde in het uiteenvallen van de vloot. Toen de storm op 11 september ging liggen ontdekte Houttuijn dat hij zich niet langer meer in 's lands vloot bevond. In zijn nabijheid lagen nog een tiental andere oorlogsbodems, drie VOC- schepen en een enkel fluitschip. Door afwezigheid van Stachouwer werd Adriaan Dirksz Houttuijn tijdelijk schout-bij-nacht.67 Houttuijn riep alle kapiteins en schip pers bij hem aan boord. Men besloot een zuidelijke koers te varen in de hoop de Nederlandse hoofdmacht te vinden. Maar voorzichtigheid was geboden. In de nabijheid verbleef ook de Engelse oorlogsvloot van circa 100 schepen. Om deze reden liet schout-bij-nacht Houttuijn zijn schepen met 'cleijnseijl' varen zodat de Engelsen geen argwaan zouden krijgen over de geringe omvang van zijn vloot. Gelukkig voor de Medem- blikker bleef een ontmoeting met de Engelse hoofdmacht uit. Wel raakte hij hierdoor de snellere VOC-sche- pen kwijt. Om deze en andere afge- dwaalde koopvaarders te achterhalen zond Houttuijn het fregat Schiedam en een galjootschip uit. Verder trof hij nog het zwaar gehavende retour schip Nieuwenhove aan. Als gevolg van de storm had dit VOC-schip veel water gemaakt. Na beraadslaging werd besloten de kostbaarheden uit de Nieuwenhove over te laden naar andere vaartuigen.68 Op 3 oktober 1665 voegde Houttuijn zich weer bij de vloot van De Ruyter.69 Na deze hereniging zal hij spoedig de schout bij-nacht vlag hebben moeten strij ken. Bij het samenstellen van de Ne derlandse vloot in februari 1666 was hij weer gewoon kapitein-ter-zee en Frederik Stachouwer schout-bij-nacht van het Noorderkwartier.70 De Tweede Engelse Oorlog In maart 1665 verklaarde Engeland Nederland de oorlog en was de Twee de Engelse Oorlog een feit. De oor logsverklaring van Engeland kwam niet onverwachts. In 1664 hadden zich al vijandelijkheden voorgedaan, vooral in het gebied waarin de WIC opereerde. Zo hadden de Engelsen in augustus 1664 Nieuw-Amsterdam in genomen. De naam van de nederzet ting werd omgedoopt in New-York. Ook vielen de Engelsen verschillende Nederlandse forten op de Afrikaanse westkust aan. Hoewel enkele forten werden veroverd, was het Engelse succes van beperkte duur door de tus senkomst van Michiel de Ruyter. Hij slaagde er in de meeste forten weer in Nederlandse handen te krijgen. Na de oorlogsverklaring werd in Nederland alles in het werk gesteld om de oorlogsvloot in gereedheid te brengen. Op 23 en 24 mei 1665 koos de gehele vloot, bestaande uit 103 oorlogsschepen en verscheidene klei nere vaartuigen, het ruime sop. Ook het Wapen van Medemblik met kapi tein Houttuijn bevond zich in deze vloot. Bij de Engelse kust, ter hoogte van Lowestoft, ontmoetten op 13 juni de Nederlandse en de Engelse vloten elkaar. De daaropvolgende zeeslag verliep voor de Nederlanders ramp zalig. Maar liefst 17 schepen gingen verloren en 5.000 man sneuvelden, raakten gewond of in gevangenschap. Ook de bevelhebber van 's lands vloot, luitenant-admiraal Van Was- senaer-Obdam, sneuvelde tijdens de slag. In het heetst van de strijd ont stond er brand in de kruitkamer van zijn schip, waarna het in luttele secon den de lucht in vloog.71 In augustus 1665 kreeg De Ruyter het opperbevel over de Nederlandse vloot. De Vierdaagse Zeeslag van 11 tot en met 14 juni 1666 In 1666, het tweede oorlogsjaar, kon een nieuwe grote confrontatie niet lang uitblijven. Maar Nederland was op een krachtmeting met Engeland beter voorbereid dan ooit. De Ruyter kon beschikken over vele grote nieu we oorlogsschepen, die in de jaren 1664-1665 op stapel waren gezet. Ook kapitein Adriaan Houttuijn kreeg het bevel over een nieuw schip: de Jonge Prins. Net als het Wapen van Medem- blik, was zijn nieuwe schip in Medem- blik gebouwd. Het had een lengte van 150 voet en kende een bewapening van 66 stukken. Ter vergelijking: het Wapen van Medemblik was 130 voet en droeg 40 stukken. Begin juni vertrok de Nederlandse vloot vanuit Texel in zuidwestelijke richting. De scheepsmacht bestond uit 72 kapitale schepen, 12 fregatten en een tiental kleinere vaartuigen. Ze waren door De Ruyter opgedeeld in drie eskaders. Kapitein Houttuijn voer in het ach- 37 Ondertekening van een brief van kapitein Houttuijn aan de Saten-Generaal, geschreven op 's landschip het Wapen van Medemblik (Nationaal Archief, Staten- Generaal 5588, 20 september 1665).

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 39