Het leven en bedrijf van Pieter Florisz Pieter Florisz behoort tot de gouden generatie vlagofficieren die in de ze ventiende eeuw op zee furore maakte tegen de Spanjaarden en de Engelsen. Hij streed zij aan zij met Maerten Harpertz Tromp, Witte Cornelisz de With en Michiel de Ruyter. De weg naar het officierskorps van de admiraliteit was voor Pieter Florisz niet met goud geplaveid. Hij was van eenvoudige komaf en zijn geboor testad Monnickendam speelde een ondergeschikte rol in de admiraliteit van West-Friesland en het Noorder kwartier. Dankzij zijn leidinggevende capaciteiten en manhafte' optreden in de diverse zeeslagen van de Eerste Engelse Oorlog (1652-1654) volgde in 1653 de eervolle benoeming tot vice- admiraal. Op 8 november 1658 vond Pieter Florisz de dood in de Slag in de Sont tegen de Zweden. Als zijn illuste re voorgangers, die in de strijd waren omgekomen, kreeg hij een staatsbe grafenis en werd een fraaie graftombe in de Grote Kerk van Hoorn voor hem opgericht. Een jaar na zijn over lijden werd zijn gebalsemde lichaam met veel ceremonieel begraven. De familie Florisz Pieter Florisz was een zoon van Floris Florisz Houtcooper en Geertje Cor- nelis uit Monnickendam.1 Het echtpaar moet tenminste vijf zoons en twee dochters hebben ge- had.2 Pieter Florisz was waarschijnlijk een van de oudere kinderen van het gezin, maar zijn exacte geboortejaar is niet bekend. Schattingen lopen uiteen van circa 1600 tot circa 1610. De doopboeken van Monnickendam geven geen uitsluitsel, want deze zijn pas na 1643 bewaard. Pieter Florisz klom op tot vice-admiraal, maar ook zijn vier broers, Arent,3 Cornelis,4 Jan5 en Floris, waren ieder op hun eigen wijze betrokken bij de scheep vaart. Arent en Jan Florisz werden koopvaardijschippers en Cornelis Flo- risz was werkzaam als zeilmaker. De waarschijnlijk jongste zoon van het gezin, Floris Florisz, die de toenaam Bloem zou gaan voeren, trad letterlijk en figuurlijk in de voetsporen van zijn oudere broer. Hij begon zijn loopbaan als koopvaardijschipper op de Mid dellandse Zee, maar als broer van de 'wijtlustige Zee helt Pieter Florisz' werd hij al spoedig door de admira- liteit ontdekt. Zo was hij eerst stuur man onder Pieter Florisz en werd hij in 1659 naar Kopenhagen gezonden om enige maanden het bevel over te nemen op de Josua, het schip waarop zijn broer de dood had gevonden.6 In april 1660 werd hij door het Noor derkwartier voorgedragen als 'extra- ordinaris' kapitein en in 1665 vinden we hem als kapitein op een VOC- schip dat door de admiraliteit was in gehuurd. Tijdens de Tweede Engelse Oorlog (1665-1667) werd hij ingezet voor het konvooieren van de bevoor radingsschepen die de oorlogsvloot van De Ruyter ondersteunden. Voor zover bekend was hij zelf nooit be trokken bij enige zeeslagen. Hij over leed in Monnickendam in 1688. De schoonfamilie Teding van Berckhout Pieter Florisz trouwde driemaal. Zijn eerste vrouw, Luijdewe [Lidwina] Pieters, was een dochter van de Monnickendammer hoofdofficier, baljuw en dijkgraaf Pieter Teding van Berckhout. De huwelijksvoltrekking moet vóór september 1642 hebben plaatsgevonden, want op 5 september 1642 liet het echtpaar een testament opmaken. Pieter Florisz en Luijdewe waren toen nog kinderloos en beiden legateerden diverse kledingstukken en kleinodiën aan hun respectie velijke broers en zusters. Uit een tweede testament, dat het echtpaar in september 1646 liet opmaken, blijkt dat zij een kind hadden en dat er een tweede op komst was. Luijdewe was echter 'sieckelijck nae den lichame [en] int kinderbedde liggende'. Ze is vermoedelijk in 1646 met haar kind in de kraam gestorven. Ook het eerste kind zou geen volwassenheid 11 Abraham Liedts, Portret van Pieter Flo risz (ca. 1655). Olieverf op doek (West fries Museum, Hoorn). Al tijdens het leven van Pieter Florisz waren er verschillende portretten van hem in omloop. Het originele portret van Abrahm Liedts bevindt zich thans in het Westfries Museum en is een schen king van J.C. Bloem een nazaat van een broer van Pieter Florisz.

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 13