In memoriam Piet van Oosterum (1914-2006) kunstschilder Jeugd en opleiding Op 21 september overleed Petrus Paulus van Oosterum, de nestor van de kunstschilders in Den Helder. Hij werd 92 jaar oud. Piet van Oosterum was geen geboren en getogen Jutter. Zijn wieg stond in die andere havenstad, in Rotterdam, waar hij op 31 januari 1914 het levenslicht aanschouwde. Daar groeide hij niet op in een kunstenaarsmilieu. Al lebei zijn ouders waren ondernemer. Zijn vader, Gerard van Oosterum, was loodgieter met een eigen bedrijf en zijn moeder, Maria Margaretha de Blok, had een hoeden- atelier. In het gezin was echter beslist sprake van aanleg op artistiek gebied. Die kwam van moederskant. Piet de Blok, een jongere broer van Maria Margaretha, had aanleg voor schilderen, ging met een beurs van de parochie van de rooms-katholieke kerk waartoe hij behoorde naar de kunstacademie en werd kunstschilder. Piet van Oosterum heeft deze oom, naar wie hij is genoemd, nooit gekend. De Van Oosterums hadden ook aanleg voor muziek. Ze konden behoorlijk zingen, kregen allemaal pianoles en hadden gevoel voor acteren. Wally, de oudste zuster van Piet van Oosterum, heeft zelfs muziek gestudeerd, on der andere in Milaan, aan de Scala en was een gevierd operazangeres. Piet van Oosterum zong zelf ook graag. Daarnaast acteerde en regisseerde hij, werd lid van de toneelclub van de MOOC en was een verdienstelijk ac cordeonist. Hij had een voorkeur voor populair-klassieke muziek. In het begin van de vijftiger jaren van de vorige eeuw vormde hij samen met W. Klinge het Helderse zang duo "De Zingende Trekkers". Zijn aanleg voor sport kwam van de kant van zijn vader, die in zijn tijd een van de beste schermers van Nederland was. Na de lagere school en de MULO ging Piet van Oosterum een werken bij zijn vader. Bij de Marine Op zijn twintigste werd Piet van Oosterum opgeroepen voor de militaire dienst en als milicien schrijver geplaatst bij de Koninklijke Marine. Hij werd, gezien zijn ach tergrond, aangesteld als stoker 2e klas, als olieman. De diensttijd bij de Marine was hem zo goed bevallen en het loodgietersvak zo slecht, dat hij besloot te blijven. Dat was tegen de zin van zijn vader, die wilde dat hij terugkwam om uiteindelijk het loodgietersbedrijf over te nemen. Piet van Oosterum heeft het zestien jaar bij de Koninklijke Marine volgehouden. Hij heeft eerst enkele reizen met Z-boten (jagers) naar Nederlands-Indië gemaakt, waar hij drie jaar heeft doorge bracht. Na zijn terugkeer uit de Oost leerde hij het Helder se meisje Foekje Slot kennen, met wie hij in 1938 trouwde. Dit huwelijk heeft bijna 60 jaar standgehouden en eindigde in 1995, met het overlijden van zijn vrouw. Piet van Oosterum werd al snel bij de Onderzeedienst ge plaatst. In de meidagen van 1940 was hij als korporaal machi nist in Rotterdam betrokken bij de afbouw van de O 23. Het lukte de vijftien man aan boord de boot uit handen van de Duitsers te houden en uit te wijken naar Engeland. Daar werd hij verder werd afgebouwd. De uitvalsbasis van de O 23 werd het Schotse Dundee. Van daaruit heeft Piet van Oosterum verschillende patrouilles gevaren voor de Noorse kust. Daar- 155

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 5