De Koningstraat als woonstraat vanaf het Koningsplein circa 7905. In het statige huis links (met balkon) vestigde zich later de Nederlandse Middenstandsbank. de verhuizing van de firma De Boer in 1957 naar Hilversum bleef de krant nog een aantal jaren in de oude Koningskroon, samen met gemeen telijke diensten en de drukkerij van het werkvoorzieningschap, totdat de redactie in 1970 naar de Spoorstraat verhuisde. Directeur Koning van drukkerij De Boer woonde in het fraaie pand tegenover de drukkerij; later vestigde zich daar een bankfiliaal en nu bevindt zich er het Grand café 'De Buren van Pieck'. Op de hoek Koningstraat - Koningdwarsstraat, op de plek waar nu supermarkt de Vomar staat, werd in 1885 de pro testants-christelijke School met de Bijbel gebouwd; de school kwam Links tussen de woonhuizen de Witte bioscoop met de beide karakteristieke torentjes in volle glorie (7977], en bakfietsen. Er worden dan nog kavels bouwgrond te koop aangebo den, met name in de Koningstraat en Sluisdijkstraat. De meeste am bachtslieden en kleine neringdoenden woonden en werkten in de Ouwe Helder. De wat kapitaalkrachtiger middenstanders waren verhuisd naar de nieuwe woonwijken langs de grachten en de Kanaalweg, of had den zich gevestigd in wat het nieuwe centrum werd: de Spoorstraat en Koningstraat. In die periode waren er dertig vestigingen van ambachtslie den en neringdoenden in de Koning straat, waaronder drie bakkerijen. Boekdrukker C. de Boer jr. kocht er in 1883 de dan tien jaar oude feest en vergaderzaal De Koningskroon aan de Koningstraat van eigenaar J. Volkering. De stadsredactie van de Helderse Courant vestigde zich jaren later ook in het pand; immers, druk kerij De Boer drukte deze krant. Na tegenover de Vrijmetselaarsloge. Een jaar later vond de opening plaats met 241 leerlingen. Nadat de school in 1952 wegens verval werd opgeheven werd het oude schoolgebouw nog jarenlang door verenigingen gebruikt. Na de sloop kwam op die plek de Vomar. Het was nog in de tijd van de stomme film dat de Witte bioscoop werd geopend. Op 26 maart 1913 schreef de Helderse Courant dat het filmtheater aan de Koningstraat onder 167

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 17