Rein Boogaard, een Helderse sociaal-democraat (1886-1945) In memoriam Rein Boogaard rV! Dichtbij de ingang van de begraafplaats, in het gedeelte dat in de jaren twintig van de vorige eeuw is aangelegd door de bekende tuinarchitect L.A. Springer, een opvallend grafmonument. Aan de bovenzijde van een rechthoekige bijna manshoge zuil staat een achttal stoere - mannen én vrouwen - in de witte steen uitgehouwen. Het betreft dan ook een monument opgericht voor de SDAP voorman. Bij de dood van de sociaal-democratische voorman Reindert Boogaard (8 september 1886 - 15 februari 1945) in de laatste oorlogswinter schreef de krant ondanks de zeer beperkte plaatsruimte het volgende: Uit de rouwadvertentie van de familie en van 'zijn kameraden' blijkt, dat de vanwege de oorlog uit Den Helder geëvacueerde Boogaard overleed in het stadsziekenhuis van Hoorn. De in Den Helder geboren Rein Boogaard, was aanvankelijk tuinder van beroep, maar werd in 1912 bestuurder van de Transportarbeidersbond. Van 1921 tot 1941 had hij zitting in de gemeenteraad waar hij regelmatig van zich liet horen. Daar was vaak alle reden toe, want de mensen die hij vertegenwoordigde hadden het vaak niet gemakkelijk. Vooral de jaren van de Eerste Wereldoorlog 1914-1918), als ook de beruchte crisisjaren vóór de Tweede Niet zonder ontroering zal, vooral door de Helderse arbeiders, kennis worden genomen van het heengaan van Rein Boogaard. De vorige week Maandag heeft een kleine schare van vrienden hem naar zijn laatste rustplaats gebracht, op de Algemene begraafplaats te Huisduinen. Rein Boogaard was een man uit het volk en een man vóór het volk. Gegrepen door de sociale nood van vele arbeiders, zette hij reeds op jeugdige leeftijd zijn schouders onder de strijd voor de rechten van dat volk. Rein Boogaard zocht in de strijd, dien hij voerde voor de maatschappelijke verbetering van zijn kameraden, nooit zijn eigen belang. Hij was een gevoelig mens, een eerlijke kerel, die bij alles wat hij deed alleen maar het belang van de groep op het oog had, waarvoor hij zijn leven had ingezet. Boogaard verborg, achter zijn 'grote mond'een warm kloppend hart. Als voorzitter van de afd. Den Helder van de Transportarbeidersbond had hij het dagelijks contact met honderden mensen voor wie de strijd om het bestaan een voortdurende zorg was. Bij Rein Boogaard konden deze mensen terecht met hun nood. Hij bepleitte hun belangen. Hij stond voor ze op de bres. Ze konden op hem rekenen. Hij brak een lans voor ze op openbare vergaderingen en later in de gemeenteraad, waarin hij jaren lang als afgevaardigde van de S.D.A.P. zitting had. Rein Boogaard Wereldoorlog (1940-1945), waren zwaar voor de mindere man. De Helderse amateur-historicus Marinus Vermooten vermeldt ondermeer: 'Bekend is zijn betoog in de rondvraag van de vergadering van 22 december 1931, waarbij hij directeur RH.L. Maas van de Reinigingsdienst en Plantsoenen eigenmachtig optreden verweet. Zo kregen enkele arbeiders die ziek thuis waren, ontslag aangezegd. Boogaard vroeg hoe directeur Maas, die zelf anderhalf jaar ziek was zonder salarisvermindering, personeelsleden na één week ziekte bij hun terugkeer in het bedrijf kon ontslaan. De burgemeester nam de zaak ernstig op en beloofde een onderzoek, dat uiteindelijk naar een voor de ontslagen werknemers bevredigende oplossing leidde.'1 Rein Boogaard stond bekend om z'n soms onparlementaire uitspraken. Zo vertelt Kees Schellinger dat hij eens op een vergadering naast hem zat, waar iemand langdurig en vervelend stond te 127

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 9