middelbare leeftijd in hobbezakkerige uniformen. Daar had je Bas van Tol, Klap en Gieles en Koning Boko. Klap en Gieles zaten op de motorbrik kattebak alsof het een WC was. Het vehikel (Harley) maakte een typisch tuffend geluid, zodat je het straten ver kon horen aankomen. Jongens, wegwezen, daar komt de kattebak! Koning Boko was een knots van een man, die de indruk maakte woester te zijn dan hij werkelijk was. In die tijd hadden de agenten het niet zo druk. Nieuwediepers zijn geen misdadigers, wel overtreden zij wat achteloos de ge en verbodsbepalingen. Mijn vader ging bij voorkeur de duinen in waar bordjes Verboden Toegangstonden. De confrontaties met de politie leken op Bromsnor-achtige toestanden. Ais we met Luilak (de zaterdag vóór de Pinksterdagen) met onze slepie 's in het ochtendgloren de boel op stelten zetten, werden we achterna gezeten door de kattebak. Ze sloten ons in in de straat, de kattebak aan de ene kant, de gemeentereiniging aan de andere 'Een kreng van een ding': het orgel van Mieldijk. kant. Wij zagen altijd wel kans om met achterlating van het slepie in de stegen te ontkomen. Het was een spel. en dan worden de beelden wel wat vaag Als we niet in de straat speelden, waren we op de dijk, waar we vliegers oplieten, fikkies stookten, alikruken zochten en uitgleden op het zachte zeewier (een natzeiker haalden). De dijk en de straat waren voor ons ideale speelplaatsen. Daar was ook nog de Polderweg met de veelading en de aankomst van de kermiswagens. Ik herinner mij nog Bet van Lange Paulus, een reus van een vrouw die altijd in haar moestuintje (achter het hek op de Polderweg) bezig was. Er was nog een mannetje in een stoeltje, dat met een lange stok (om te bellen) langs de huizen ging. In de Ouwe Helder heb ik ze nog gezien, De Gorrel en De Gid met zwarte bolhoeden - maar dan worden de beelden toch wel vaag, want dat is wel erg langgeleden. Enfin, ik heb me beperkt tot de Bothastraat, waar de dag begon met Gerrit de Schilder en eindigde met Laan 's Fijn ijssie lekker ijs. Daarna floepten de groene gaslantaarns zacht suizend aan. Zo liepen de dertiger jaren ten einde. De dreiging van de Tweede Wereldoorlog was er al. Constant (Stan) Mahieu 'Jongens, wegwezen, daar komt de kattebak': de motorbrik van de politie. 126

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 8