Van het bestuur Geachte stadsgenoten, Half juli maakten we een glorieus moment mee in de geschiedenis van onze bijzondere stad. De muziektent is terug binnen de Linie. Natuurlijk, op het Loopuytpark in Julianadorp staat er al vele jaren één. Maar de ontstaansgeschiedenis van de tent die nu in het Churchillpark is neergezet is een zeer bijzondere: als een feniks herrezen uit de herinnering, de mijmering, de melancholie naar de oude koepel die ooit in het voormalige Julianapark stond. Dat is mooi. Geschiedenis als bron van inspiratie. Velen zijn de afgelopen jaren in de weer geweest om het mogelijk te maken. Belangrijk: met elkaar is het gelukt. En als pluim voor de initiatiefnemers, het was echt druk bij de opening; en nog leuker: in de mooie zomerweken erna (een zonurenrecord!) werd er op het veld rondom de tent flink gepicknickt. Precies de bedoeling in dit Engelse stijlachtige publiekspark. Volgens mij markeert de 'terugplaatsing' een belangrijk moment in onze stadsgeschiedenis. Niet alleen de grote projecten zijn belangrijk, zie de restauratie van de oude werf, om Den Helder een nieuwe toekomst te geven. Juist ook de kleinere initiatieven, vanuit onze samenleving zelf ontsproten en gedragen, zijn zeer waardevol om te koesteren. Het zal de uiteindelijk heringerichte stad rijker van gevoel maken en daarmee ook mooier en aantrekkelijker. Historiserend bouwen, zoals nu in de mode, kan zeer fraai zijn, maar 'terugmaken' uit de eigen authentieke stadsgeschiedenis is vele malen mooier. De terugplaatsing van de oude molen op het Molenplein is zo'n prima initiatief. Hetzelfde geldt voor de terugkeer van de diagonale bomenrijke verbindingsweg op het terrein van de Oude Rijkswerf. En natuurlijk ook de terugkeer van een nieuw stadspark op nagenoeg dezelfde plaats als waar het oorspronkelijke Julianapark lag. Het lijkt allemaal de komende jaren te gaan gebeuren. Maar, zoals ik al schreef, de stad op deze manier 'rijker' maken, hoeft dus niet alleen te gebeuren met de grotere projecten. Op de Oranjerie b.v. (zelf ook een Helderse 'feniks') is in de Oranjerietuin de oude vaas uit het Julianapark geplaatst die 's avonds aangelicht wordt door de oude stadslantaarn die oorspronkelijk op het Havenplein stond. En met groot genoegen mag ik u aankondigen dat rond de tijd dat u dit exemplaar van Levend Verleden in de bus krijgt, in de Oranjerie, door tussenkomst van onze vereniging, een nieuw 'kleinood' uit de Helderse geschiedenis is tentoongesteld: het doopvont van Diet Mos. Jawel de oude uitbater van het café 'De Pottenwinkel', stamkroeg van Dorus Rijkers en zijn maten. Het roemruchte café, dat aan de Langestraat 33 in het Ouwe Helder stond is net als het overgrote deel van ons oorspronkelijk stadscentrum gesloopt door onze bezetter. Maar nu is daar opeens dat doopvont, afkomstig van zijn familie. Een bijzonder doopvont dus, zeker, want er staat een jaartal op: 1746! Heel bijzonder. Maar verder gaat het verhaal (nog) niet; want uit welke kerk afkomstig? Wie kan ons helpen? We houden ons overigens aanbevolen voor meer van deze bijzondere Helderse 'kleinoden' uit de geschiedenis. We gaan bijzondere jaren tegemoet. Grotere en kleinere initiatieven wisselen elkaar af: Helderse initiatieven. En dat is een goede zaak! Veel leesplezier toegewenst. Pieter Blank

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 4