Boekbespreking HetleA/entlogboeJo van/ Koelof Borbcfa, e&vujorufêAV u£t Ven/ H elder Het levenslogboek van Roelof Borsch, een jongen uit Den Helder Uitgave: Scribo Mare/Spiegel der Zeilvaart Postbus 1040. 1000BA Amsterdam. B ewerking: Elly Meyn, 2005, prijs 12,50 Het fraai uitgegeven oblong (langwerpig) boekje -in- ringband telt slechts 43 pagina's, enkele fraaie illustraties (van Willem Eerland) en een foto van Roelof Borsch (geb. 1858 te Den Helder) en zijn vrouw. Het boekje bevat het levensverhaal van een Helderse jongen uit de tijd van de zeilvaart (deel I) en later als tuiger en cargadoor. Het verhaal is door Roelof Borsch genoteerd toen hij bijna tachtig jaar oud was (1937). Waaruit de bewerking precies bestaat wordt niet verteld. Waarschijnlijk is er weinig aan het verhaal veranderd, want een enkele duidelijke vergissing van de schrijver is gewoon blijven staan. Vervelender is dat enkele zaken die toch wel toegelicht hadden mogen worden, niet nader worden verklaard. Zo weet ik werkelijk niet wat 'ik zal je bemiegen' betekent. Ook vraag ik me af wie de uitdrukking 'de duivel op de uiterton zien zitten' nog kent (en begrijpt). Voor nadere toelichtingen over de diverse zeilschepen waarop Borsch gevaren heeft, wordt verwezen naar een bijlage. Als elfjarige naar zee Roelof Borsch ging toen hij elf jaar oud was al naar zee. Dat viel niet altijd mee: 'Wij aten en sliepen voor in het volkslogies. Wij hadden echter wel last van ratten die via de steven aan boord kwamen. Als wij gegeten hadden en de pannen en borden met een restje erin wegzetten, vraten de ratten alles leeg. De ratten kwamen zelfs in onze slaapplaatsen en kropen in onze bedden. Het werd echt te erg. Toen de bootsman van boord stapte mocht ik van de kapitein in de kajuit eten en slapen. Dat ging een tijdje goed, maar toen de ratten op het voorschip niks meer te vreten hadden, kwamen ze bij me in de kajuit. Zelfs de kat kon niet tegen ze op. Op een goede ochtend lagen zijn resten op de grond.' De eerste reizen waren naar enkele Oostzeelanden en Groot-Brittannië, maar als zestienjarige monsterde hij (met een jongere broer) aan op een schip naar Amerika. Hij beleeft spannende avonturen (haaien, kaaimannen, een windhoos), helaas is Borsch niet wat je noemt een geboren verteller. Het wordt allemaal nogal summier meegedeeld. Heel aardig echter zijn sommige waarnemingen, zoals die bij het laden van hun schip 'in volle zee'. Hoe er geladen werd, waar precies en waarom wordt helaas niet vermeld. Scribo Mare/Spiegel der Zeilvaart 149

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 31