het gebouw was: de mannen en vrouwen sliepen niet bij elkaar. De mannen boven in de mannenslaapzaal, de vrouwen beneden. Vlak bij de voordeur was een kamertje met kastjes, waar je je eigendommen in kon bewaren, zoals hun pijp en tabak en ook natuurlijk je pruimtabak en wat zaden voor de groentetuin en misschien nog wel een lege portemonnaie. Veel meer zullen ze niet gehad hebben. En de zolder werd gebruikt om de natte kleding te drogen. Naast het tehuis was een groentetuin, die door de bewoners zelf werd onderhouden. Deze grond is als eerste bebouwd met twee woonhuizen. In het pand was later het galvcmiseerbedrijf Galvano gevestigd. In 1895 stond in het Vliegend Blaadje: Liefdadigheid naar Vermogen te Den Helder GELDLEENING Ten behoeve der stichting van een Oude- Liedenhuis, grootfl. 5000, - Rente 3'/2 ten honderd Ingaande den 1 Augustus 1893, met jaar - Lijkschen aflossing van minstens twee aan delen. De inschrijving is geopend van af de 16 Juni tot den 1 Augustus 1893, bij de He eren A. Klik enJ.J. Nas, le en 2e Penningmeester der Vereeniging. In het Vliegend Blaadje van 1893 "Liefdadigheid naar Vermogen" VUURMAKERS Het BESTUUR richt hierbij het ver zoek aan alle afnemers te Helder en om streken, om door ruime bestellingen van bovengenoemd artikel, mede te wer ken tot bereiking van het goede doel, dat de Vereeniging thans met zooveel succes betracht: "Armverzorging door Werkverschaffing". Het Bestuur C.D. ZURJvlUHLEN Voorzitter A. Klik, lste penningmeester J.J. Nas, 2epenningmeester JAN BROUWER, Secretaris C.SWAVING H. BITTER Jz. jLeden J. P. Ts. VAN DEN KEMP) (beroep: reder) (groothandelaar) (deurwaarder) (arts) Op 20 mei 1985 komt het tehuis weer in de Helderse Courant. Wethouder Sjoerd Post zit flink in zijn maag met de vervuilde grond, die overgebleven was van na het slopen van het oude pand, waar als laatste bedrijf, het galvaniseerbedrijf Galvano, jarenlang hun bedrijf had uitgeoefend. Het schoon-maken van die grond moest meer dan fl. 100.000,-- kosten. Maar ook op 11 februari 1987 stond er weer een stuk over de sanering in de courant, waarin geschreven werd, dat het saneren in 1988 zou geschieden. Het project van schoonmaken is echter in 1987 buiten de boot gevallen. Het stond als 2e reserve op het provinciale plan. En ook op 27 augustus 1987 gaf de Helderse Courant aan wat de Visbuurt wilde: verlos ons van de ellende. Het duurde echter nog tot 1994, voordat de vervuilde grond werd afgevoerd en men eindelijk kon beginnen met het bouwen van de twee premie A-woningen. Jan Smit 144

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 26