Reijer Smit Jansz. en Neeltje Grooff en hun verblijf in het bejaardentehuis De overgrootvader van de schrijver van dit verhaal was Reijer Smit Jansz., die uit een loodsenfamilie op Texel kwam en werd geboren op 27 mei 1839 - dus 167 jaar geleden - te Oudeschild op Texel, als zoon van Jan Reijersz Smit uit de zevende generatie. De aangifte van de geboorte werd gedaan door zijn vader Jan Reijersz. Smit, van beroep loods te Oudeschild en Pieter Wennegein, van beroep schoenmaker. De moeder van Reijer was Doortje Ottema Buykes, de vader was onbekend. Overgrootvader, toen 23 jaar -hij was van beroep schoenmaker- ging naar Den Helder om te trouwen met Neeltje Grooff, die geboren werd op 25 januari 1842. Haar geboorte werd aangegeven door haar vader Willem Maartensz. Grooff, Jan Smit en oom Cornelis Mooij. De getuigen van het huwelijk op 12 juni 1862 waren oom Cornelis Mooij, de groenteman, Maarten Grooff, metselaar van beroep en grootvader Reijer Jansz. Smit oud 74 jaar en Jacob Buikes oud 69 jaar. De twee laatsten waren gepensioneerde loodsen. Onder de huwelijkse bijlagen is een certificaat van voldoening aan de dienstplicht aanwezig van Reijer Smit...., dat hem bij loting is te deel gevallen nummer 198 en dat hij vervolgens door de Militieraad uit hoofde van lichaamsgebreken van de dienst is vrijgesteld. Reijer en Neeltje woonden in Den Helder in de Verlengde Gasstraat 31, waar Reijer zijn beroep van schoenmaker uitoefende. Neeltjes vader was Willem Maartensz. Grooff van beroep metselaar. (De eerste voorvader in de reeks, die bekend is, is Jan Grooff, die geboren werd in Huisduinen omstreeks 1570). Haar moeder was Maria Souge, afkomstig uit een Friese familie. Reijer en Neeltje kregen elf kinderen, waaronder mijn grootvader Jan Smit, die schoenmaker aan de Westgracht was. Deze had een tweelingbroer Philip (de familie zei altijd Flip) Hij is uitgeschreven uit Den Helder op 7 augustus 1894 naar Rotterdam en waarschijnlijk naar Amerika geëmigreerd en daar overleden. Reijer en Neeltje gingen toen ze oud waren naar een bejaardenhuis en hoe dat tehuis gebouwd kon worden las ik in het Vliegend Blaadje van 19 augustus 1893. (Het Vliegend Blaadje is de voorloper van de Helderse Courant) en een bericht in de Helderse Courant van later datum. (Mijn grootmoeder Elizabeth Roos-Kooman had het nooit over de Helderse Courant, maar altijd over het Vliegend Blaadje) Reijer Smit en Neeltje Grooff zijn beiden in dat tehuis gestorven - Reijer op 9 januari 1919, toen hij bijna 80 jaar was en Neeltje op 1 december 1918 op 76 jarige leeftijd. In het Vliegend Blaadje van 19 augustus 1893 staat de aankondiging van: Aanbesteding van het daarstellen van een Gebouw ten behoeve van Oude Lieden op 24 augustus a.s. De vereniging had reeds een tehuis in Oude Helder, maar dat was echter te klein om al de arme bejaarden, die zich aanmeldden te huisvesten. Het idee kwam van 'De Vereniging van Liefdadigheid naar Vermogen'. Dit was een organisatie voortgebracht uit diverse maatschappelijke verenigingen. De vereniging is na de 2e wereldoorlog opgegaan in de vereniging 'Hulp in nood. Komen er nu collectanten aan de deur bellen, dan geeft men niet veel of men zegt ik doe dat per giro en vaak blijven de deuren gesloten. Over dit oudeliedenhuis (dus niet bejaardenoord of bejaardenhuis of iets dergelijks) is een complete geschiedenis ontstaan, en die verliep als volgt: Het gebeurde heel vaak, dat ouderen uit die tijd (de tijd van rond 1900) het niet breed hadden, soms moesten bedelen of nog steeds ergens moesten werken om een beetje geld te verdienen, terwijl ze dit eigenlijk niet meer konden opbrengen. Gelukkig waren er mensen, die het beter hadden dan de oudjes van die tijd en van hun geld iets wilden afstaan voor een tehuis voor ouderen. En er was een vereniging, onder de naam: 'Liefdadigheid naar Vermogen die het mogelijk maakte, dat er een oudeliedentehuis in 1892 gesticht kon worden. Natuurlijk waren er een paar moeilijkheden te overwinnen. Het eerste was natuurlijk geld en er moest grond gevonden worden om op te bouwen en voor de bouw dacht men aan een bedrag van fl. 5000,— Dit bedrag zou worden verkregen door obligaties te verkopen. Maar de goedkoopste aannemer D. de Vries vroeg fl. 5500,—. Bijna was de gehele bouw afgeblazen, omdat de Gemeente Den Helder niet wilde, dat er nog meer obligaties werden verkocht dan voor fl. 5000,—. Goede raad was duur, eerst dacht men aan een intekenlijst voor de bewoners van Den Helder, maar dit werd ook door de Gemeente Den Helder niet toegestaan. Toen namen diverse leden, donateurs en begustigers van de vereniging de 62!4 cent voor hun rekening en kon de bouw beginnen. Ook werd er een openbare verkoping georganiseerd en er was ook nog een goede geest: de grond voor de bouw werd kosteloos aangeboden door mevrouw de weduwe Janzen. Het tehuis is jaren een toevlucht geweest voor de ouden van dagen, die anders in armoedige omstandigheden hadden moeten leven. De verdeling van

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 25