Zeemanspot en het Nationaal Steunfonds Tijdens een bezoek in juli 2004 aan de, goed verzorgde, Nieuwe Algemene Begraafplaats in mijn woonplaats Baarn werd mijn aandacht getrokken door een goed onderhouden graf, waarop in de steen een silhouet van een koopvaardijschip is gesneden. Nog opvallender was het daaronder vermelde woord "Zeemanspot". Op de massief granieten afdekplaat zijn twee namen vermeld: Herman Johan Visser en Hermijntje Visser-Kroes Ik nam in mij op dat de heer Visser in 1901 te Amsterdam was geboren en dat hij op 10 januari 1945 in Sachsenhausen was overleden. Sachsenhausen, dat was toch een concentratiekamp? En ook het woord Zeemanspot laat me niet los, wat betekent het, waar staat het voor? Ik belde Jan Bos, mijn vroegere kapitein bij van Nievelt, Goudriaan en Cos Stoomvaart Mij.en vertelde hem van mijn bevindingen. "Waarschijnlijk een steunfonds voor familieleden van zeelieden ten tijde van de oorlogsjaren, maar helemaal zeker ben ik niet was zijn commentaar. Dit klonk aannemelijk, maar ik wilde meer weten. Ik stuurde een berichtje met een aantal vragen naar de redactie van het scheepvaartblad De Blauwe Wimpel. Niet lang daarna ging de telefoon, Ab Kelder redactie. Zijn advies: "Kijk op Internet, gebruik als trefwoorden Kapitein Filippo en Walraven van Hall en je zult vinden". Zo gezegd zo gedaan. De geraadpleegde websites gaven mij het complete verhaal. Kapitein Filippo Nadat in april 1941, op last van de Duitse autoriteiten, de directe betaling van week- en maandbrieven aan familieleden van de op zee verblijvende en voor de geallieerde zaak varende Nederlandse zeelieden waren gestopt, dreigden vele gezinnen in grote moeilijkheden te komen. Door Kapitein Abraham Filippo, gezagvoerder bij de Holland-Amerika-Lijn, werd direct een steunfonds opgericht waaruit uitkeringen aan de betrokken gezinnen gedaan konden worden. De Zeemanspot was geboren Het systeem was gebaseerd op het Inzamelen en Verdelen van contant geld. Dit werd gedaan door een klein legertje uiterst trouwe en dappere Nederlanders. Vele miljoenen guldens zijn door de medewerkers, mannen en vrouwen, van de Zeemanspot opgehaald en daar gebracht waar zij het meest nodig waren. Na de bevrijding werd becijferd dat gedurende de bezettingsjaren meer dan 5 miljoen gulden als steunuitgaven, opgehaald via de Zeemanspot, geboekt waren. Er bestonden meerdere min of meer vergelijkbare inzamelings- en ondersteuningssystemen. Begin 1942 kwam er een contact tussen deze verschillende groepen tot stand. Walraven van Hall De bankier en effectenmakelaar Walraven van Hall, werkzaam in Zaandam, zelf ex koopvaardijofficier -hij had als stuurman bij de Koninklijke Hollandsche Lloyd gevaren- en al samenwerkend met het inzamelingscomité in Amsterdam, kwam in contact met de groep van Kapitein Filippo. Door zijn koopvaardijachtergrond voelde Van Hall een grote betrokkenheid bij de problemen waar de zeemansvrouwen zich voor gesteld zagen. Walraven van Hall, waar had ik die naam eerder gezien? Ik herinnerde mij Grafzerk van Herman Johan Visser en Hermijntje Visser-Kroes, Nieuwe Algemene Begraafplaats Baarn. In de steen het silhouet van een koopvaardijschip. Daaronder het woord zeemanspot (foto Ed Vermeulen). dat ik deze naam gelezen had in Geert Maks "Reizen in Europa", op de pagina waar beschreven wordt hoe in 1942 door de bankiers Walraven en Gijs van Hall, de latere burgemeester van Amsterdam, en anderen, onder de ogen van de Duitse bezetter, een organisatie van de grond getild werd welke de geschiedenis in is gegaan als het Nationaal Steunfonds "Bankier van het Nederlandse Verzet". Nationaal Steun Fonds De geschiedenis van het Nationaal Steunfonds werd in 1960 137 H6RMAN JOHAN VISMR

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 19