Opening Openbare Lagere Scbool AAN DE BANKASTRAAT. Voor ouders en belangstellenden zal op VRIJDAG 9 SEPTEMBER a.s. des namiddags tussen 7 en 9 uur gelegenheid bestaan de school te bezichtigen. Voorbeeld om het schoonschrijven aan te leren: óp dun en néér dik. trekketting en porseleinen handvat. De wasbakken zijn van Hollands aardewerk met koudwaterkraan met spatscherm van wit geaderd marmer. Voor het overige biedt de school met haar zes lokalen voldoende ruimte en comfort, om het onderwijs tot zijn recht te laten komen. In elk lokaal staan een mooie kast en een prachtig breed dofzwart bord, met voor duistere dagen een ideale T.L.- buisverlichting. De onderwijzer(es) kan op dit bord het mondelinge onderricht illustreren. De gehele schoolinventaris is, behalve de schoolbanken, splinternieuw. De kinderen zullen in een nieuwe school mogen werken met nieuwe boekjes, en dat zal op zichzelf een feest geven. Overal is gasverwarming, zelfs in de toiletten, waar een z.g. vleermuisbrander 's winters het bevriezen der leidingen voorkomt. Prettig is ook de aanwezigheid van een spreekkamertje dat tevens als magazijn wordt gebruikt. Aan de voorzijde van de school is een betegelde speelplaats met een breed gazon, terwijl enkele bloemperkjes het geheel opvrolijken. Aan de Singel-kant ligt nog een flinke lap grond, die met speelweidengras zal worden beplant. De fietsenstalling bevindt zich aan de Lombokstraat. Ouders en belangstellenden die alles graag eens willen zien, kunnen vanavond tussen zeven en negen uur de school bezichtigen". De opening De belangstelling was groot tijdens de officiële opening die verricht werd door burgemeester Govert Ritmeester. Veel autoriteiten waaronder het voltallige college, raadsleden en collega's uit het onderwijs waren in het lokaal van de zesde klas van de nieuwe school bijeengekomen. Ritmeester memoreerde in zijn toespraak onder andere de oorlogsjaren: "Daaruit is het te verklaren, dat het onderwijs zo'n nijpend gebrek aan ruimte heeft. De verdere uitbreiding van het aantal lokaliteiten zal met voortvarendheid moeten geschieden, waarbij ook gezorgd moet worden voor gymnastieklokalen en speelgelegenheden". Na zijn dank te hebben uitgesproken aan de dienst openbare werken voor het ontwerp en aan de firma Kersbergen voor de snelle bouw, verklaarde de burgemeester de school voor geopend. Na een dankwoord van hoofdmeester Ruder besloot de burgemeester het officiële gedeelte met de uitnodiging het gebouw te bezichtigen en een dronk te wijden aan de toekomst van deze nieuwe school. Onderwijzend personeel op 1 februari 1955 O.L. school no. 12 Bankastraat - J.P. Coenschool L.M.F. Ruder, hoofd T.W. de Boer, onderwijzer A. de Groot, onderwijzer M. Slof, onderwijzer S.P. van Setten van der Meer, onderwijzeres L.J. Modder, onderwijzeres Vernieuwingen Vanaf het jaar 1956 werden in de Helderse lagere scholen de van oudsher gebruikte tweepersoons schoolbanken vervangen door losse tafeltjes met verzonken kunststof inktpotjes. Zo kreeg de J.P. Coenschool in 1957 voor drie van de zes lokalen losse tafeltjes met stoeltjes en kreeg het als eerste als proef in Den Helder linoleum (marmoleum) over de houten vloer van een van de lokalen. Tot die tijd lagen er in de Helderse schoollokalen voornamelijk vurenhouten gebeitste vloeren die door de conciërge met was werden onderhouden. Zoals ook de schoolborden regelmatig dofzwart geschilderd moesten worden. Het was ook in die tijd dat de karakteristieke 133

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 15