Terug naar de lagere school De J.P. Coenschool Toen de geëvacueerde Nieuwediepers na de Tweede Wereldoorlog weer in Den Helder terugkeerden was er een schrijnend tekort aan woningen en scholen. Door bombardementen en afbraak was er veel verdwenen. De dienst Bureau Openbare Werken was na de oorlog gevestigd in het monumentale pand Jacob van Heemskerckstraat 1beter bekend als het 'Oude Kledingmagazijn'. Het bureau had de moeilijke taak om plannen voor de wederopbouw van de stad te ontwikkelen. Zoals de bouw van een lagere school aan de Bankastraat, in ambtelijke stukken 'School Bankastraat' of 'Openbare lagere school No. 12' genoemd. Door de hectische tijd van de wederopbouw ging het met deze school anders dan men gewoon was. De school werd namelijk op 1 september 1948 opgericht, nog voor er een eigen schoolgebouw was. Maar zo kon de gemeente onderwijs laten geven aan kinderen uit de Indische buurt en omgeving. Hiervoor stelde het college als hoofdmeester de heer L.M.F. Ruder aan. Voor de lessen werd ruimte vrijgemaakt in lokalen van de lagere school no. 8 aan de Hertzogstraat (nu buurthuis de Beuk) en in het gebouw van de Vakschool voor meisjes, nu bekend als de Vijfsprong, het nieuwe onderkomen van Woningstichting. Wederopbouwschool Omdat Den Helder een van de zwaarst getroffen oorlogsteden was plaatste het Ministerie van Onderwijs in 1949 voor onze stad de bouw van 'School Bankastraat' op haar urgentielijst. Het ministerie omschreef het als een openbare zesklassige school, waarvan de totale bouwkosten per lokaal ten hoogste f 12.000 gulden 5.455) mochten bedragen. Het ministerie verbond er wel de voorwaarde aan dat de bouw geheel of gedeeltelijk in 1949 moest plaatsvinden. Om dit te kunnen realiseren besloot de gemeente een al bestaand bouwplan over te nemen. Een school in aanbouw te Heiloo stond daarvoor model en op 28 januari 1949 stelde het college het bouwplan voor aan de gemeenteraad. Na goedkeuring van de raad bleven er nog maar vijf maanden over om de school te bouwen. Want men wilde in september 1949, bij aanvang van het nieuwe schooljaar, de school geopend hebben. Op de openbare aanbesteding reageerden 16 aannemers, waarvan 11 uit Den Helder. De bouw werd op zeven april 1949 gegund aan het Helderse bedrijf Kersbergen, gevestigd Reigerstraat 20, voor de prijs van 67.230 gulden 30.560). De aannemer kwam zijn belofte na, in vijf maanden werd de school opgeleverd. De inrichting Tijdens de opening op 9 september 1949 werd de school door een journalist van de Helderse Courant bezocht; in zijn artikel schreef hij: "Het is met de bouw vrij voorspoedig gegaan. Nauwelijks vier maanden geleden begon de fa. Kersbergen aan de fundering en deze week legden de schilders de laatste hand aan de achtergevel. Het is een ruim en fris gebouw geworden, met op het dak rode Hollandse dakpannen. Een semi-permanente school weliswaar, maar men heeft de mogelijkheid opengelaten tot het aanbrengen van wijzigingen en verbeteringen. De vloeren bijvoorbeeld zijn nu nog van hout, maar in de toekomst kan een vloerbedekking worden aangebracht; de gangmuren werden van handvormsteen opgetrokken, die zeker niet misstaan, maar welke te zijner tijd betegeld kunnen worden. De lokalen kregen tussendeuren waardoor bijvoorbeeld bij ziekte van een leerkracht door een collega toezicht op twee klassen kan worden uitgevoerd. Onder de ramen bevinden zich de gasradiatoren, en de toiletten hebben beukenhouten zittingen en een gietijzeren stortbak met De J.P. Coenschool, circa 1950. 132

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 14