Wandelen in Den Helder (4) luinen. Sinterklaas te paard op de Kerkgracht. De muziek gaat voorop (dec. 1946). 00jaar de stad 1990) 62. (Zaltbom- kerstboom zo mooi was. Ik kreeg toen ook nog wat snoep en een sinaasappel. Die sinaasappel deed het hem. Dat was een hele gebeurtenis. Het was eigenlijk zonde om hem te schillen en op te eten. Verder herinner je je de kerstboom bij je thuis, die toen met echte kaarsjes was uitgerust en het mooiste was, dat je ze aan mocht steken en uitblazen. En de kranten die je er onder moest leggen om te voorkomen, dat het kaarsvet op het vloerkleed drupte. Voor de rest gingen die dagen gewoon voorbij. Maar omdat ik nu alles in de stad in het teken van Sinterklaas zie doet mij dat aan de Sinterklaastijd van vroeger denken. Ik geloof dat St. Nicolaas voor een kind de heerlijkste, geheimzinnigste tijd is, die hij in zijn leven meemaakt. Die De Westerkerk op het Westplein (nu Helden der Zee plein). Doe je door alle jaargetijden heen. Maar ook met alle zon- en feestdagen. Pasen, Pinksteren, Sinterklaas en Kerst. Alle met hun eigen sfeer en eigen herinneringen. Omdat we thuis niet kerks waren, heb ik aan de echte christelijke feestdagen geen speciale herinneringen. Een palmpaas heb ik nooit gehad en toen ik voor de eerste keer een jongen daarmee in de straat zag lopen, was ik stomverbaasd. Maar de betekenis ervan weet ik nu nog niet. Het enige wat ik me van paas herinner, is dat je 's morgens een ei bij je brood kreeg. Van de kerst weet ik nog, dat ik met buurkinderen mee mocht naar een kerstfeest in de kerk op het Westplein (nu Helden der Zee plein) en dat het zingen van die kinderen bij de 129

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 11