Lezers reageren De mislukte overval op het Arbeidsbureau (1943) Tijdens het lezen van het boek van Rens Schendelaar (Den Helder in de Tweede Wereldoorlog 1940-1945), werd mijn aandacht getrokken door een verhaal over een mislukte overval op het toenmalige Arbeidsbureau in 1943. In dat jaar hield ik mij voornamelijk bezig met het zwerven door de grotendeels verlaten straten van Nieuwediep. Het gras groeide in de straten. In de Jan in 't Veltstraat graasde een geit, die elke dag op een andere plek werd vastgezet door zijn baas met behulp van een ijzeren pen die tussen de straatstenen werd geslagen. Onze school, school 5 aan de Parallelweg, was in gebruik als woongebouw voor Duitse soldaten. Het hoofd der school, meester Kramer, probeerde samen met de andere meesters en juffen, de boel draaiende te houden. Op de meest uiteenlopende locaties werd onderwijs gegeven. In de Lutherse kerk in de Wezensraat, in café Hebbink in de Breewaterstraat (tegenover de Openbare Leeszaal), in de Maranathakerk in de Vijzelstraat en in het speeltuingebouwtje op Tuindorp. Ja, en dan vindt er een dramatische gebeurtenis plaats zoals de overval op het Arbeidsbureau. Het is destijds geheel aan mijn aandacht ontsnapt. Er waren kennelijk te veel andere dingen waarmee een toen achtjarige jongen zich bezig hield. Zoals het ondernemen van strooptochten naar alles wat eetbaar was of melk halen bij boer Tesselaar op de Jan Verfailleweg. Ook het uitrukken van de brandweer, wanneer er weer eens een bombardement was geweest, werd door mij op de voet gevolgd. Het uitvoerige artikel van Wim Kalkman in "Levend Verleden" van juni 1993 heb ik er nog eens op nagelezen. In het persoonsregister van deel 13 van de serie "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" van Dr. Lou de Jong wordt geen gewag gemaakt van de namen van de bij de overval betrokkenen. Nadat ik contact had opgenomen met het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) bleek dat het artikel in "Levend Verleden" waardevolle informatie bevat en dat het een relevante aanvulling zou kunnen zijn op de collectie van het NIOD. Men verzocht mij om toezending van een gedrukt exemplaar van het artikel. Na overleg met Max Spetter stond hij het in zijn bezit zijnde exemplaar af en werd het verzonden naar het NIOD. In een bedankbrief, laat de afdeling Informatie en Documentatie ons weten dat het artikel een waardevolle aanvulling is op de collectie. Ook wordt gesteld dat het onderzoek naar Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog nog allerminst is voltooid. Indien er nieuwe feiten aan het licht komen, die verband houden met de mislukte overval, zullen wij hierover worden ingelicht. Het exemplaar van "Levend Verleden" van juni 1993 is inmiddels opgenomen in de bibliotheekcollectie van het NIOD. L. Lasschuijt Het voormalige Arbeidsbureau aan de Kanaaiweg. 83

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 5