Van het bestuur In memoriam Het is een droeve plicht u mee te delen dat op 18 maart 2006 op zeventigjarige leeftijd Louis Obbens is overleden. Louis behoorde tot een der eerste leden van onze vereniging. Hij werd in november 1995 lid van ons bestuur tot hij door ziekte in 2001 die functie noodgedwongen moest neerleggen. Dat afscheid viel ons zwaar wegens zijn grote kennis van ons archief. Wij zijn hem dan ook veel dank verschuldigd voor het vele werk dat hij voor onze vereniging heeft gedaan. We wensen zijn echtgenote, kinderen en verdere familie veel sterkte bij het dragen van dit verlies. Bestuur en medewerkers Waarde stadsgenoten, Als ik dit schrijf is het tussen eind april en begin mei. Immer een bijzondere week. Een week vol van herdenking en denken aan, maar ook een week met dagen van viering en hoop. Een week eigenlijk waar het vluchtige nu eens niet centraal staat. Een hele rijke week dus eigenlijk. Het besef van tijd waaiert zich als het ware breed over verleden en toekomst uit. Zo brengen de minuten van stilte op 4 mei de stad meer dan 60 jaar terug in tijd. Niet alleen voor hen die er zeil toen bij waren, maar ook voor hen die er zich een beeld van proberen te vormen. Een stad steeds meer verlaten, waar het leven figuurlijk en letterlijk uit werd getrokken. Eigenlijk geen stad meer. Afbraak en verwoesting door de vele bombardementen. Onze huidige burgermeester, mevr. Faber, onthulde dit jaar een herdenkingssteen in het plantsoen van Springer op de Algemene Begraafplaats, ter nagedachtenis van de slachtoffers van "het grote bombardement" in de nacht van 24 op 25 juni 1940, waarmee invulling werd gegeven aan een oude toezegging van haar toenmalige voorganger burgemeester Ritmeester. Ook de HHV was bij de onthulling van dit monument, ter herinnering aan één van de meest dramatische gebeurtenissen uit de Helderse geschiedenis, vertegenwoordigd. De vierde mei kent in Den Helder zoals gebruikelijk meerdere plekken waar stil wordt gestaan bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Zelf was ik aanwezig bij de herdenking op het Marinebedrijf, waar door de directeur, Commandeur ir. K. Visser, in bijzijn van nabestaanden, werd stilgestaan bij de slachtoffers van de toenmalige marinebedrijven. Stilgestaan werd onder meer bij de haast onmenselijke dilemma's van de werknemers die vanwege de zorg voor het levensonderhoud ten behoeve van zichzelf en hun naasten moesten werken voor de bezetter onder een haast continue dreiging van bombardementen door de geallieerden. Zelf sprak ik met twee zusters, dik in de tachtig, die in 1943 bij het grote bombardement hun broer verloren hadden. Inderdaad ook zij spraken van "het grote bombardement", waarbij in hun waarneming na een Engelse raid ook sprake was van een tweede nu Duits bombardement van vliegtuigen opgestegen van de Kooy. "De Duitsers wilden, door "angst te zaaien" de stad leeg hebben", zo spraken zij. Hartverscheurend. Tenslotte gelastte de bezetter de uiteindelijk nog overgebleven inwoners de stad te verlaten. Ruim elfduizend inwoners werden geëvacueerd, een nagenoeg lege deels afgebroken en vooral ook door bommen verwoeste stad achterlatend. Het "grote" bombardement is in de meest gebombardeerde stad van Nederland een relatieve aanduiding. Ik denk dat elk bombardement 'groot' was in z'n ontzetting, elk met z'n eigen dramatische verhaal. De nabestaanden hebben elk hun eigen waar verhaal. Voor mij die het, uit verhalen lezend en luisterend, probeert te begrijpen, betekent het denk ik, dat waar monumenten en gedenkplaten als 'verkeersborden' naar het verleden verwijzen, dé verwijzing naar dé tijd van "de lege stad" nog steeds ontbreekt. Laten we nu de stad en vooral ons centrum wederom een nieuwe invulling en inrichting krijgt, daar nog eens goed over nadenken. Wellicht dat zo'n verwijzing op geheel eigen wijze in het nieuwe stadspark kan worden aangebracht, opdat het "nooit meer zo leeg mag worden" in Den Helder. En dat is een hoop voor de toekomst! Het gaat u wel, Pieter Blank Voorzitter 82

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 4