Boekbespreking Slag Afsluitdijk verteld door ooggetuigen Blitzkrieg - halte Kornwerderzand In het Kazemattenmuseum aan de Afsluitdijk is in april het boek 'Blitzkrieg - halte Kornwerderzand' gepresenteerd. In het boek worden de plaatselijke gebeurtenissen in de meidagen van 1940 beschreven en wel aan de hand van ooggetuigenverslagen. De Duitse bezettingsmacht, over land op weg naar Amsterdam, kwam niet door de stelling heen en de daar gelegerde militairen konden dan ook niet geloven, dat Nederland zich had overgegeven. Het had, door het desastreuze bombardement van Rotterdam, geen andere keus. Op de Afsluitdijk moeten aan Duitse zijde achthonderd soldaten zijn gesneuveld, aan Nederlandse kant vielen slechts enkele licht gewonden. „We zaten goed verschanst in de kazematten," vertelt een veteraan. „Toen we hoorden dat de Duitsers eraan kwamen om Amsterdam in te nemen, hebben we tot aan Zurich, over een lengte van vier kilometer, alle auto's die er stonden te water gereden, opdat we een vrij schootsveld zouden hebben. We konden ze zo neermaaien. Daarna kregen ze een hall uur de tijd om de lijken op te ruimen." Het boek is geschreven door journalisten en documentairemakers Hans en Anke Sprakel, broer en zus van elkaar. Hans Sprakel kwam drie jaar geleden naar Kornwerderzand voor een documentaire over het dorpje aan de Afsluitdijk. Zo kwam hij in gesprek met de toenmalige conservator van het Kazemattenmuseum. „Hij was bezig met het aanleggen van een archief van ooggetuigenverslagen en ik ging daarin mee. Zo kwam ik op het idee hierover een boek te gaan schrijven." Sprakel was er langer mee bezig dan hij had gedacht. Hij hechtte eraan ook de Duitse kant van het verhaal te vertellen. In voorgaande publicaties is die onderbelicht gebleven. „Er gingen altijd veel verhalen over, maar de geschiedschrijving is hiermee afgerond," dacht de mannelijke helft van het schrijvende tweetal. Martin Scholma, van uitgeverij Profiel, was dezelfde mening toegedaan. „Hiermee is een belangrijk deel toegevoegd aan de geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog in Nederland." Ruud Claessen Het boek 'Blitzkrieg - halte Afsluitdijk', een emotioneel en onthullend verslag, is voor 17,50 te koop in de boekhandel. ISBN 90 5294 361 3. afbeelding cover van boek Commissaris der Koningin Ed Nijpels ont vangt het eerste exemplaar van 'Blitzkrieg -halte Kornwerderzand' uit handen van uitgever Martin Scholma. Rechts enkele oud-strijders. Aan de wand een plaat van de hr ms Johan Maurits van Nassau die een actieve rol speelde bij de gevechtshan delingen op de Afsluitdijk. 117

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 39