Bericht van de leestafel (2) Allereerst vertel ik u iets over de boeken van de heer Mollema. Als u iets moois wilt bekijken over Den Helder, dan is dit de gelegenheid. Zes grote albums met foto's van Den Helder, zeer netjes ingebonden, gefotografeerd en verzameld door de heer Mollema. Wij prijzen ons gelukkig, dat hij deze albums aan ons heeft nagelaten. Zijn laatste twee albums hebben wij nog naar de inbinder gebracht. Hij had er geen tijd meer voor gevonden. Ook heeft hij twee albums nagelaten met foto's van de verwoesting na de bombardementen op onze stad, in de Tweede Wereldoorlog. En wat te denken van de kaarten van diverse gebouwen uit Den Helder (plattegronden, gevels en doorsnedes). Ze worden door Jan van Koningsbrugge opgehangen in een echte kaartenkast, die hij georganiseerd heeft bij de gemeente. Alle foto's, die wij aangeleverd krijgen, worden behandeld en nagekeken, voordat ze ingeplakt worden. Vele malen hoor je dan bij het uitzoeken: weet jij waar deze foto genomen is? Als er weer een uitgezochte stapel klaar ligt, worden de foto's op een stuk dik papier geplakt en alle gegevens, die er zijn, erbij geschreven. Daarna worden ze bewaard in een doos en worden ze door Piet Zeeman en Piet Zon gescand en op een DVD gezet, om daarna in de fotocomputer te worden opgenomen, Er staan nu al meer dan 17000 foto's in de computer. Diverse kranten uit de 18e en 19e eeuw, zoals de Helderse en Nieuwedieper, Het Vliegend blaadje, Dagblad voor Helder en Hollands Noorderkwartier, Zondagscouranten van 1911, De Spiegel van 1911, Weekbladen van Den Helder en alle couranten (ingebonden) van 1947 t/m 2004. Ook zijn er mappen en dozen vol met losse couranten van verschillende data. Alle ingebonden couranten zijn in de computer opgenomen. Ook zijn er nog diverse plakboeken met couranten en negen mappen met krantenknipsels, die de H.H.V. zelfheeft uitgeknipt en opgeplakt Op de stelling staan de volgende mappen: Eerste en Tweede Wereldoorlog, boeken van de NSB, afkomstig van de heer Oortgijsen. Hij woonde op de Westgracht 80, tegenover de Keizersbrug in de Tweede Wereldoorlog en verkocht allerlei boeken van de NSB. In de map ernaast vindt u de bonnen voor margarine en brood uit die tijd. Ais u toch van lezen houdt, zijn er nog heel wat plakboeken, bijvoorbeeld: acht plakboeken van de heer W. Stoll, vijf plakboeken met krantenknipsels, twee fotoboeken van de waterleiding en de gasfabriek, een map over Arie van Baaren van Formosa, een stuk of tien dozen van de Marine, Rijkswerf en Bewapeningswerkplaatsen. En wat dacht u van de gehele administratie van de Vakschool voor meisjes, waar nu de Woningstichting zijn kantoor heeft. Ook de administratie van de Rijks Hogere Burgerschool bij de molen en op de Hoofdgracht, is in ons bezit: negenenveertig cahiers met leerlingregisters, lerarenregisters, strafregisters, afschriften van brieven en rapportenboeken staan op een lijst en in de computer. Nog een laatste bericht. We kregen er een nieuwe medewerker bij: Dirk Makelaar. Naschrift bij 'Bericht van de leestafel', aflevering 1 In de middelste kolom, regel 8 t/m 12 (pag. 61heb ik een fout gemaakt. Daar had moeten staan: "Jammer genoeg verloren we diverse medewerkers, zoals Nel KorverArie Boon, Co Zegel en Leo Spetter. Nel Naviglio-Simonse is op non-actief. Tot de volgende keer Jan Smit De 'oude' leeskamer. Links Wim Kalkman met daarnaast Jaan Limonard. 116

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 38