vroegere Den Helder. Een feest van herkenning voor de bewoners. De beeldbank is voor de HHV een manier om haar inmiddels omvangrijke beeldarchief te delen met de Helderse samenleving. Ook jongeren leggen interesse aan de dag voor Helderse historie. Zo zoeken leerlingen van scholengemeenschap Nieuwediep uit welke verhalen zoal schuilen achter namen als Jacob Been, Dorus Rijkers, A.IJ. Kuiper en andere zeeredders. De leerlingen maken ook een film van hun speurtocht. Over het werk van de - 92-jarige - Helderse schilder Piet van Oosterum verschijnt een lijvig boekwerk. Slecht nieuws is het afblazen van het Historisch Weekend 2006. De gemeente komt maar niet over de brug met subsidie, zo klaagt de organisatie. Ook bestaat er onduidelijkheid over de locatie op Willemsoord waar het rijdende en varende historische evenement een plek moet krijgen. De afgelasting is een stadsbreed gevoelde teleurstelling, omdat het nostalgische weekend jaarlijks goed is voor een toeloop van tienduizenden bezoekers. In de categorie laf en laag past de diefstal van een verzameling handgemaakte poppen uit een vitrine in seniorencentrum Buitenveld. Mevrouw Korevaar werkte er jaren aan en is begrijpelijkerwijs kapot van de diefstal. Er komt weer eens een monument in beeld. School 7 op de hoek van de Weststraat met de Zuidstraat. Het gebouw verkeert in slechte staat en alleen al het achterstallig onderhoud vergt ruim driehonderdduizend euro. Toekomstgericht is het Imagoteam van Jan Roelofsen. Het bestaat uit positief ingestelde Heldernaren die het gebutste beeld van de stad willen oppoetsen. Nieuwediep ging vorig jaar namelijk door een bestuurlijk tranendal met het aftreden van het voltallige college van b en w als dieptepunt. Roelofsen en de Vrienden van Den Helder willen een weloverwogen imagocampagne voeren. Een van de sterke punten die- de positivo's over het voetlicht willen krijgen is de rijke maritieme historie waarop Den Helder kan bogen. Maart 2006 De eerste Dorpsgids Julianadorp verschijnt. Het boekje staat boordevol informatie over verenigingen, instellingen en voorzieningen die in het grootste stadsdeel van Den Helder te vinden zijn. De Dorpsgids wordt verwelkomd als een versterking van het breed levende 'Julianadorp- gevoel'. Zo ook is er sprake van het Den Helder-gevoel, maar dan een beetje anders. Driekwart van de jutters is niet trots op de prestaties van hun volksvertegenwoordigers. Het verbaast niet na jaren van heibel en heisa op het stadhuis. Zie hiervoor eerdere afleveringen van deze rubriek. Een lichtpuntje is wel dat de meerderheid van de geënquêteerden trots zegt te zijn op Den Helder als stad. Dit moet de hierboven genoemde positivo's als muziek in de oren klinken. De elf Helderse partijen die dingen naar de gunst van de kiezers lopen het verkiezingsvuur uit hun sloffen. Zetelkandidaten planten een boom of poetsen graffiti weg of nemen een anti-mopperlied op en delen natuurlijk de gebruikelijke ballonnen, soep en folders uit. 7 maart. De verkiezingen zelf. 48,36 procent van de kiesgerechtigde Heldernaren neemt de moeite ter stembus te trekken. Deze opkomst bezorgt Den Helder een schaamtevolle plek in de top 5 van Nederlandse steden met de laagste opkomst. De grote winnaars in het Helderse zijn trouwens de PvdA en de Socialistische Partij. De laatste valt echter daags na de verkiezingen door interne ruzie uiteen. Drie van de vier kersverse SP-fractieleden beginnen een eigen partij, wat Den Helder opnieuw in een negatief daglicht van de landelijke mediabelangstelling plaatst. Na dit schisma bestaat de Helderse gemeenteraad uit maar liefst 11 fracties die 31 zetels bezetten. In het geniep is een kattenhater actief die de diertjes met een tondeuse toetakelt. Ook is er het bericht dat een politierechercheur zich schuldig maakt aan stalking van een vrouw en worden weer diverse drinkebroers betrapt op drankrijden. Hennie Mol wint de emancipatieprijs van de gemeente Den Helder en voor de in Nieuw- Den Helder dodelijk mishandelde Milan de Groot wordt een stille tocht gehouden. Ook De Nollen halen weer eens het nieuws, dat wil zeggen het landschappelijk kunstproject van Rudi van de Wint. Er schijnt sprake te zijn van illegale bewoning van het natuurgebiedje. Later in maart volgt het verwijt van de Monumentencommissie dat stichting De Nollen historische duintjes laat afgraven. Stichting De Nollen verdedigt zich door te stellen dat het kwetsbare gebied nu eenmaal beschermd en beheerd moet worden. Halverwege de maand beleeft Nieuwediep een gigantisch internationaal vlootbezoek. Een kleine dertig marinebodems meert af in de Nieuwe Haven, waarbij ook particuliere kaderuimte wordt 'gevorderd'. Hoewel de treinen naar Amsterdam bomvol schepelingen zitten, vaart ook de Helderse horeca en middenstand wel bij het bezoek. Begon deze aflevering met Amana Sylvia als eerstgeborene van het jaar 2006, we eindigen met Melissa Burger. Deze zuigeling is de vijfde en levende generatie in de familie Hoogendijk. Betovergrootvader, overgrootvader, grootmoeder, moeder en baby laten zich vereeuwigen voor een plaatje in de Helderse Courant. Ruud Claessen 115

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 37