duinvoet aan te leggen. Zo bleef een brede duinstrook vrij van bebouwing ten behoeve van de waterwinning. Door de groei van de bevolking in de vijftiger jaren kon de aanvoerleiding van het PWN uit Bergen niet meer aan de vraag voldoen. Daar kwam bij dat het waterbedrijf de waterwinning uit de duinen bij Huisduinen moest minderen omdat de zoetwaterspiegel verontrustend daalde en het binnendringen van zoutwater dreigde. Vanaf die periode werd de waterwinning uit de duinen vastgesteld op een hoeveelheid van 1.000 m3 per etmaal. Dat was voor Den Helder een hoeveelheid van nog maar 25 procent van de totale behoefte zodat een nieuwe aanvoerleiding vanaf de Stolpen werd gelegd. In de jaren daarna kreeg Den Helder drinkwater uit de rivier de Rijn dat voorgezuiverd over de Noord-Hollandse duinen werd bevloeid en werd teruggewonnen als duinwater. Vervolgens kwam ons drinkwater uit het IJsselmeer via de zuiveringsinstallatie bij Andijk dat in Castricum tot drinkwater werd gemaakt. Toen de gemeente op 1 juli 1977 het waterleidingbedrijf overdroeg aan het PWN stond de waterwinning uit de duinen al een aantal jaren stil. De mogelijkheid van verontreiniging in de relatief ondiepe waterputten van de plaatselijke duinen vond men te groot geworden. Wel hield de pompinstallatie het duingrondwater op pijl. Toen dat in 1983 werd stopgezet kreeg het gebied een verhoging van de grondwaterstand. Met als gevolg dat delen van de Grafelijkheidsduinen en de Donkere Duinen onder water kwamen te staan. Anno 2006 levert het PWN drinkwater aan Den Helder vanuit de productielocatie 'Bergen'. Dit water is afkomstig uit het IJsselmeer bij Andijk en uit de Lek bij Nieuwegein. Nadat dit oppervlaktewater is opgepompt worden eerst de grove bestanddelen uitgezeefd en stoffen als zware metalen verwijderd. Via grote leidingen komt dit voorgezuiverde water naar de duinen rond Castricum waar het door duinzand wordt gefilterd. Na een aantal weken wordt het gezuiverde water weer opgepompt en getransporteerd naar de productiebedrijven waar het wordt nagezuiverd en naar de aanjaagstations wordt getransporteerd. Voor Den Helder bevindt het aanjaagstation zich niet ver van het oude pompstation aan de Duinweg, op het terrein waar het 150 jaar geleden allemaal is begonnen. Rens Schendelaar Met dank aan Mary Laan en Frans Vriendjes. De watertoren in het karakteristieke grijze kristaicementgraniet, foto 7985. Bronnen: Gemeentearchief Den Helder: - oud-archief, nummer 134 ingekomen brie ven, 1812-1831 - archief 1815-1900, nummer 174, waterlei ding 1816-1899 - dossier aanleg Donkere Duinen. - gemeente jaarverslagen Weekblad van den Helder en Nieuwediep Watertorens in Noord-Holland, Provinciale monumenten Noord-Holland, 1991 Het complex van de waterwinning aan de Duinweg aan de voet van de Grafelijkheids duinen, circa 1970. 109

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 31