Het pompstation aan de Duinweg. Op de achtergrond de Huisduinerpol der, rechtsboven fort Erfprins. Foto vóór 7907. stagneerde werd de voorraad in de watertoren aangesproken. De toren had een hoogte van 22,2 meter met een diameter van 9,8 meter. Na vijftig jaar maakte slijtage, veroudering en een te kleine capaciteit de bouw van een centraler gelegen watertoren aan de Vijfsprong noodzakelijk. Het was een ontwerp van de bekende watertoren architect, J. Schotel. De nieuwe watertoren kwam tegen het oude spooremplacement op de grens met de landerijen van de Nieuwlanderpolder nabij de zogenaamde Vijfspronghuisjes en de boerenplaats Ivo. Voor deze locatie werd gekozen wegens de groei van het stadscentum. De toren werd gebouwd naar het traditionele model van een ronde schacht met een uitkragend bovendeel waarin zich het ijzeren watereservoir bevond. In de ruim 40 meter hoge toren liepen zes brede rechte houten trappen en twee waterleidingbuizen omhoog. Eén buis diende voor de aanvoer van het water van het pompstation naar het reservoir in de toren, de andere was de voedster voor de drinkwaterleidingen in de gemeente. Het reservoir bovenin in de toren was een reusachtige ijzerenbak met een inhoud van 400 nv. Naproefnemingen werd in De watertoren wordt in de steigers gezettijdens dit onderhoud wordt over de bakstenen toren de grijze kris- talcementgraniet gespoten, foto 1959. februari 1908 de nieuwe watertoren in gebruik genomen; hierdoor steeg de dagcapaciteit van 300 nv naar 1500 m3 drinkwater. De toren aan de Duinweg werd toen afgebroken. Na ruim vijftig jaar dienst te hebben gedaan ging de toren aan de Vijfsprong in 1959 in de steigers voor een grootscheepse verbouwing waarbij de toren een nieuwe kop en een nieuw waterreservoir kreeg. Het watereservoir werd vergroot van 400 m3 naar 500 m3. Om reden van onderhoud en moderne uitstraling is toen over de fraaie bakstenen een grijze kristalcementgraniet gespoten. In het jaar 1988 kocht de gemeente voor het symbolische bedrag van één gulden de toren van het Provinciaal Waternet. In die periode funtioneerde de watertoren al niet meer; krachtige waterpompen aan de Duinweg hadden deze taak overgenomen. De watertoren kreeg een andere bestemming waaronder openstelling voor bezoekers voor het fraaie uitzicht. Op de begane grond kwam een horecabestemming en op een 107

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 29