Jan Hoogenbosch (1829-1897): stichter van een schoenimperium. gen, on schip een foto r n is. iden :t ijd ;ing ir uto igen ti r on aren en os ter met tij. lodel dat rt en er én itUIJFF 'Miljoenen dragen Hoogenbosch schoenen'. Een slagzin die vele jaren de Nederlandse detailhandel in schoenen beheerste. Wie de naam Hoogenbosch hoorde dacht aan schoenen. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Zwolle, Maastricht, Breda en Leeuwarden. Overal vond men filialen van dit bedrijf. Ook in Den Helder uiteraard, waar de bakermat van dit bedrijf lag. Want het wasjan Hoogenbosch (1829-1897), die in 1852 in zijn geboortestad Den Helder een schoenmakerij annex schoenhandel begon. Van zijn vader, de uit Amsterdam afkomstige scheepstimmerman Pieter Hoogenbosch (1798-1852), had hij f 250,00 gekregen voor de aanschaf van grondstoffen en gereedschap. Weliswaar geen groot bedrag, maar in die dagen wel het jaarloon van een arbeider. Jan Hoogenbosch startte op het goede moment: de haven Nieuwediep ging een gigantische ontwikkeling als handelshaven tegemoet. Jan Hoogenbosch woonde 'ten westen van de berastering' van de Rijkswerf Willemsoord, we zouden nu zeggen aan de Weststraat. Daar kwam heel wat werkvolk van en naar de haven langs en dat leverde heel wat bestellingen aan zeelaarzen en werkschoenen op. Maar ook chevronlaarsjes voor de dames. Trijpe pantoffels voor de burgerman en knoopschoentjes voor de kindertjes. De zaken gaan goed en in reeds vier jaar koopt hij een eigen eerste winkelwoonhuis aan de Weststraat L-68. Omdat in het midden van de voorgevel een zwart wit gekleurde ossenkop prijkt, noemt hij zijn zaak 'Magazijn de Ossekop'. Hij trouwt dat jaar ook, met Trijntje Magazijn 'de Ossekop' aan de Weststraat, met aangrenzend woonhuis. Buikes, een dochter van een Texelse loodsschipper. Het echtpaar krijgt zes kinderen. Na twintig jaar huwelijk was Trijntje overleden. Jan Ran een geboren Texelse. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. Groei van het bedrijf hertrouwde een jaar later (1877) met De schoenmakerij en lederhandel de weduwe Molenaar, Johanna Maria groeiden gestaag en eveneens het 101

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 23