De leiding en kandi daat-patrouilleleider en assistent-patrouillelei ders van de toekomstige groep IV De Jutters-Wil- lemsoord. Foto juli 1945. hadden inmiddels tijdelijk in de omgeving van de haven een nieuw troephuis betrokken en wel de kegelbaan van de Marineclub aan de Hoofdgracht (ingang Achterstraat). Ik denk dat wij daar ongeveer een jaar gebruik van hebben kunnen maken alvorens de Marineclub het onderkomen weer opeiste. Medio 1946 In 1946 waren de eerste naoorlogse nationale padvinderspatrouillewedstrijden in Ommen weer gepland en maakten wij ons op om deel te nemen aan de voorwedstrijden in ons district. Joop Pottinga, vader, maar ook vooral moeder "Pot", hadden een groot aandeel in het voorzien van onze kaderpatrouille "Zeehonden" met de benodigde uitrustingsstukken. In dat eerste naoorlogse jaar was er nog niet zoveel verkrijgbaar. Joop wist bijvoorbeeld een patroontekening van een rugzak te bemachtigen en liet via de vader van Jan Kaderpatrouille Zeehonden in juni 1946 nabij de Donkere Duinen. Schendelaar, Rijkswerfbaas (lassers) Freek Schendelaar, daarvoor een ijzeren rugzakframe ontwerpen en maken. De rugzakken zelf werden door zeilmakers respectievelijk schoenmakers, in elkaar gestikt uit diverse restanten zeildoek. De kaderpatrouille betond uit acht verkenners. Ik was patrouilleleider. Assistent- patrouilleleider was Simon Kuiper. De verkenners waren Arie Abbenes, Wim Kalkman, Ton Pottinga, Johan Steenkist, Cor van der Blom en Jan Schendelaar. Onze uitrusting was voortreffelijk. Al het nodigde werkmateriaal, zoals tenten, kookgerei, touwwerk enz. werd gestouwd in speciaal daarvoor aangemaakte kleine (roodgrijsgeschilderde) hanteerbare patrouillekisten die waren voorzien van afneembare wielen. In de beugel aan de zijkant paste een verkennersstok. Dat was nog niet eerder vertoond. De districtswedstrijden in de Nollen bij Donkere Duinen wonnen wij glansrijk. En daarna was het op naar Ommen voor de nationale wedstrijden op het padvinderslandgoed de Gilwell's Ada Hoeve. Ondertussen had Joop Pottinga een betaalde baan als padvinder gekregen met een aanstelling op genoemd landgoed (helaas zou dat maar van korte duur zijn Kaderpatrouiile Zeebonden naar de nationale wedstrijden in Ommen in 1946. Foto genomen voor de woning van oübaas Comes aan de Middenweg. Het meisje links op de grote foto is Irmgard Walboom. 94

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 16