Augustus 1945 Het eerste gezamenlijke trefpunt van de oud-padvinders en oud-padvindsters was een met bescheiden middelen ingericht zomerkamp in augustus 1945 in de Nollen nabij de Donkere Duinen. Daar zijn banden, soms ook innige, voor vele jaren gesmeed. Het eerste zomer kamp na de oorlog nabij de Donkere Duinen. Van links naar rechts: Loet Labohm, Jan- nie Schadee, Jan Schendelaar en Jack Manshanden. Foto augustus 1945. Het grote aantal aanmeldingen bracht de behoefte aan splitsing met zich mee. Niemand wilde uiteraard afstand doen van de naam "De Jutters". Zo ontstonden tevens: Groep IV "De Jutters- Willemsoord" met hopman Joop Pottinga; Groep V "De Jutters-Slingervoet Ramondf' met hopman Cor Labohm, later Piet Vijselaar en Wim Kalkman; Groep I met hopman Jaap Metzelaar met een onderverdeling waar hopman Theo Verburgt de leiding had, bleef de naam "De Jutters" zonder nadere aanduiding houden. Van deze drie "Jutters"- groepen bleef Groep I de oude vertrouwde roodgrijze das voeren. Ook de andere twee groepen hielden aan die kleuren vast, echter in een andere "opmaak". Verder kwam er nog de luchtverkennersgroep "Frits Diepen" met als hopman Joop Niesthoven. De Groepen II en III bestonden reeds. Dat waren de christelijke (waarvan een van de leiders was Dick Klik, later generaal-majoor van de Koninklijke Luchtmacht en gouverneur K.M.A.) en de rooms- katholieke padvindersgroepen (Sint Nicolaas- en Paulusgroep). De voortrekkers van de districtsstam "De Squatters" hadden tot september 1946 als leider oübaas Gomes (diens echtgenote Guido Gomes was leidster van de meisjespadvindsters) en als baas Cor van der Leek. Ik werd ingedeeld bij Groep IV met als leider hopman Joop Pottinga, vaandrig Jan Slort, senior-patrouilleleider Henk van der Wijk en de patrouilleleiders Simon Kuiper, Arie Abbenes, Ton Pottinga en Wim Kalkman. Zelf werd ik na enige tijd senior- patrouilleleider. De leiding van de welpen had akela Enny Bels (de verloofde van Joop Pottinga). Van de andere welpenleidsters- en leiders ingedeeld bij de groepen van "De Jutters" noem ik: Loet Labohm, Jopie (Jobo)Bootsman (later echtgenote van Jan Slort), Truida Hemelrijk, Jo Kreijger (later echtgenote van van Dick Klik), Corrie Bakker (later echtgenote van Loet Labohm), Jannie Schadee, Loes van der Wijk, Ati Molenaar, Henny Cerrit Flameling geeft instructie aan een eerste groep naoorlogse aspirant-verken ners. Op de achtergrond de Begraafplaats Huisduinen. Foto juni 7 945 (archief C. Flameling). Martin, Netty Kalkman, Janna de Böck en Maps Muste. Zij hebben een groot aantal jonge Nieuwediepers naast veel spel, belangrijke levenslessen bijgebracht. April 1946 In het vroege voorjaar van 1946 hadden wij weer ons eerste naoorlogse Paaskamp op Texel. Dat was op het kampeerterrein nabij de kampeerboerderij "Californië", niet ver van het dorp De Koog. Van dat bewuste kamp staat mij nog bij dat wij van een padvindersgroep een groot aantal dennenboomstammen kochten, die vervolgens deden vervoeren naar Oudeschild en daar aan boord brachten van de Texelse (hulp) boot Voorwaarts (ook wel de fietsenboot genoemd). Met die stammen hebben we in Den Helder een aantal malen met behulp van touwsjorringen pioniersprojecten voltooid, onder meer op het Kuitje aan het einde van de toenmalige haven, bereikbaar via de voormalige Koopvaardijsluizen. Wat dat laatste betreft, ver weg zou je zeggen. Echter toch niet al te ver, want wij 93

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 15