Maar nog even terug naar die snoepwinkeltjes. Buiten snoep kon je er nog veel andere dingen kopen, die voor ons, jongens en meisjes belangrijk waren, zoals vliegers, tollen, springtouwen en knikkers. Je had toen niet elke dag een cent om iets te kopen en als je er een had, dan overdacht je eerst terdege wat je zou kopen, want je wilde er zolang mogelijk van genieten. Mijn keus viel nogal eens op poffies. Dat waren groene erwten in margarine of olie gebakken. Of zoethout, want dat duurde ook lang, maar je werd wel eens misselijk van de lange kwast, die je eraan kauwde. Duimdrop ging ook wel. Maar daar deed je duim op het laatst zo'n zeer van en de smaak was ook niet je dat. Nee, je cent goed besteden was vroeger een hele opgaaf. Dingen als vliegers kocht je meestal niet. Ten eerste vond ik die winkelvliegers meestal te klein en bovendien waren ze voor ons te duur, dus vliegers maakte je zelf. Het bamboe voor het geraamte kon je op de dijk genoeg vinden. Ik heb me toen wel eens afgevraagd waar al dat bamboe vandaan kwam. We leefden toen trouwens in een bamboe tijdperk. Kapstokken en theetafels, alles werd gemaakt van bamboe. Ik herinner me, dat mij thuis de hele theetafel in brand stond, doordat het spiritus lichtje onder de thee in brand was gevlogen. Ik kon er bijtijds de drinkbak van de hond overheen gooien, want als de gordijnen eraan waren gegaan, had het er niet zo best uit gezien. Telefoon had toen praktisch niemand en de brandweer was vrijwillig en bovendien uitgerust met duwspuiten. Voordat die er geweest waren.... Terug naar mijn vliegers. Het geraamte gaf dus geen moeite. Het papier was erger, want voor het mooie moest het perkamentpapier zijn en dat kon je alleen maar kopen en dat hield nog wel eens wat. Het dikke touw voor de staart heb ik nog wel eens bij van Gend en Loos in de Spoorstraat gekregen. Dat wil zeggen van een man die daar werkte, en altijd op een transportfiets met een grote bagagedrager voorop pakken bezorgde. Je kon in die tijd als je wilde rustig op straat vliegeren, want van verkeer had je niet veel last. Je moest alleen oppassen voor de telefoondraden die je hier en daar had, want het telefoonnet was toen bovengronds. Later zijn daar nog de draden van de radiodistributie bijgekomen, maar dat was veel later. Maar om alle risico's van schoot gaan uit te sluiten, ging je maar naar de dijk. Daar was ten eerste de meeste wind, en je had het gemak dat er veel zeegras lag, wat je prachtig kon benutten om de staart te verzwaren als er veel wind was. Wat zag je vaak mooie vliegers. En wat waren er ook een hoop typen vliegers. Als je het geluk had dat je vader van vliegeren hield dan maakte die wel een mooie voor je van gekleurd papier, desnoods versierd met figuren. Of wat je ook wel zag, in rood, wit en blauw. Ik heb ook wel eens een vlieger gezien die de vorm van een vogel had, en die was helemaal van linnen gemaakt. Ik vind vliegeren nog altijd een heerlijke bezigheid. Maar aangezien ik geen kleinzoon direkt bij de hand heb om me achter te verschuilen kan ik er alleen nog maar naar kijken, en ongevraagd adviezen uitdelen waar niemand naar luistert. En daarom ga ik maar wandelen in Den Helder.... Jan Limburg De auteur van de serie 'Wandelen in Den helder' is Johannes Christiaan Limburg, roepnaam Jan. Hij werd in 1913 geboren in Amsterdam. Aanvankelijk werkte hij als filmoperateur in Velsen, maar in de naoorlogse jaren kwam hij in Helderse dienst te werken. Eerst in de Tivolibioscoop in de Molenstraat en later in de Witte bioscoop die in de Koningstraat te vinden was. Jan Limburg was verder een bekende pianist. Zo trad hij op in het Formosa van de legendarische uitbater Arie van Baaren. Ook buiten de stad verzorgde Limburg optredens. Hij was een creatieve man, speelde niet alleen piano, maar tekende ook veel. Daarnaast schreef hij verhalen en gedichten. Verder was fotografie een hobby van hem. Jan Jimburg rondde zijn arbeidzame leven af als elektromonteur op de rijkswerf. In augustus 2002 overleed hij op 89- jarige leeftijd. De redactie (met dank aan Hedwig Rijkers-Limburg)

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 9