Wandelen in Den Helder (2) 46 Doet je meermalen naar je oude buurt terugkeren. En als je zo loopt te dwalen, dan vraag je jezelf vaak af, hoe was dit of dat ook weer? Je bent een dagje ouder geworden en alles van toen is niet even helder meer. Er is in die oude buurten veel veranderd. Grote happen zijn eruit genomen en de winkels zijn eruit verdwenen. Maar juist die winkels, die ook aan de gezelligheid van zo'n buurt meedroegen, die ben je niet vergeten, omdat ze een belangrijke rol in je leven gespeeld hebben. Die kleine snoepwinkeltjes gemaakt van de voorkamer van een woonhuis, daar waren er veel van. Allemaal met hun eigen sfeer en hun eigen luchtjes, hoewel de petroleumlucht vaak de overhand had. Wat kon je in zo'n winkeltje niet allemaal kopen? Met je cent in je hand had je een ruime keus. Sausiesblokke, veterdrop, pepermuntstokken, duimdrop en gelukscaramels. Spekken, taaitaaitjes en stroopballen. Teveel om op te noemen, teveel om je allemaal te herinneren. Deze winkeltjes, die 's avonds laat nog open waren hadden de verlichting van een gas- of petroleumlamp, want elektra was nog in het beginstadium. Van al die winkeltjes zijn mij het best bijgebleven, Strang in de Koningsdwarsstraat, Trap in de Hoogstraat en de Wed. Legroe in de Vroonstraat. Je had ook nog een paar van dat soort winkeltjes in de Oostslootstraat, maar die waren niet van een voorkamer gemaakt en waren dus meer echte winkels. Er waren er natuurlijk tientallen meer, denk maar aan het winkeltje langs de kluft van de Kruisweg. Maar ik heb het over die, die in mijn leven de grootste rol hebben gespeeld. Hoewel nu ik het over de Kruisweg heb, wat kon je daar ook fijn spelen! Vooral in de winter, wanneer er sneeuw lag. We gingen met onze slee van de kluft af, soms met vijf of zes tegelijk en op de kluft maakten we een glijbaan zo lang, dat je van bovenaf de dijk helemaal de Weststraat opgleed. Vooral als je klompen aanhad, ging dat glijden zo fijn. Je maakte ook wel glijbanen in je eigen straat, maar dan had je de kans dat een buurvrouw er een hete asla overheen gooide. Asladen zijn er nu nog weinig meer, maar sneeuw zie je ook niet meer. Zo zie je dat alles zich aanpast. Op de fiets een jeugdige Jan Limburg bij de kistdam op de dijk. Deze dam bestond uit planken waartussen grond was gestort, om te voorkomen dat de golven over de dijk sloegen.

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 8