Van het bestuur Waarde stadsgenoten, 2006 heeft zijn aanvang genomen. Voor onze vereniging een nieuw jaar voor nieuwe gedenkwaardige gebeurtenissen. Gebeurtenissen die nu nog verborgen in de toekomst, straks ontluiken in het heden om vervolgens te worden opgenomen in de oneindige schoot van het verleden. Verleden dat weer "levend" gemaakt kan worden door er herinneringen over op te halen. Bijvoorbeeld door boeken te lezen of oude foto's en oude ansichten te bekijken en er vervolgens met elkaar over te praten. Praten óver het verleden doen wij allen. Praten in het verleden gaat echter ook een aantal van ons overkomen als we ouder worden. Praten in het verleden alsof het weer het heden wordt. Het verleden wordt als het ware weer levend. Hoe bijzonder is het dan om als vereniging waarvan het lijfblad 'Levend Verleden' heet een eigen venster op het Helderse verleden in de vorm van onze historische beeldbank aan te bieden aan een aantal van onze oudste generatie inwoners van de stad. Inwoners die verpleegd worden in het zorgcentrum Den Koogh. Inwoners die het verleden van Den Helder deels zelf hebben gemaakt. Ieder vanuit zijn of haar eigen perspectief. Maar wel ook met vele gezamenlijke indrukken. Indrukken van b.v. het "ouwe" Helder met het koffiehuis de "Pottenwinkel" in de Langestraat; het voormalige Julianapark met de oude vaas en de muziekkoepel; de oude Ankerparkburg etc. etc. Allemaal bekende indrukken. Voor mij inmiddels bekend van foto's en ansichten. Voor de bewoners van Den Koogh vaak weer "vers" in hun geheugen, omdat ze er ooit zelfbij waren. Een hele bijzondere middag dus. Juist ook voor mijzelf omdat ik nog even de hand kon schudden van één van de oprichters van onze vereniging Louis Obbens. En vooral ook omdat we met een grote afvaardiging van de vereniging intens hebben genoten van de positieve reacties van de in grote getale aanwezige bewoners. De beeldbank van de HHV, inmiddels alweer gegroeid naar circa 20.000 items, geeft het meest totale overzicht van de geschiedenis in beeld van onze stad. Op een vraag afgelopen najaar van de groep activiteitenbegeleiding van de "Den Koogh" om in samenwerking voor de bewoners een meer interactief programma aan te bieden, hebben wij positief gereageerd door het ter beschikking stellen van de computer met de beeldbank. Met een simpele handleiding kunnen de bewoners zelfstandig of met lichte ondersteuning door het programma heen navigeren om een door hun gewenste foto van b.v. de oude buurt of woonstraat te presenteren. Voor de HHV is de beeldbank, die door onze speciale werkgroep wordt onderhouden en steeds weer verder wordt uitgebreid, een prima instrument om naast boeken, lezingen en het tijdsschrift "Levend Verleden" de historie van Den Helder onder de aandacht te brengen. Er wordt nagedacht over de mogelijkheden van het wereldwijde internet. Met het nu aanbieden van een eerste exemplaar van de beeldbank wordt hiervoor een eerste stap gezet, waarbij in samenwerking met "Den Koogh" en de HHV met de beeldbank werkgroep in het bijzonder, wordt gekeken hoe stapsgewijs de samenwerking kan worden uitgebreid. Het jaar is goed begonnen. Het gaat u wel, Pieter Blank, voorzitter 42

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 4