Oproep: werk van Jaarsma gezocht Het Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers te Den Helder houdt komend najaar een tentoonstelling over de loods en zeeschilder Haaike Abraham Jaarsma (1881-1970). Voor deze herdenkingstentoonstelling worden (maritieme) schilderijen of beschilderde voorwerpen van H.A. Jaarsma gezocht en informatie, anekdotes of foto's over en van Jaarsma. Ter gelegenheid van de expositie is het Reddingmuseum bezig met de uitgave van een brochure over Jaarsma geschreven door kunsthistoricus drs R.A. Baljeu. Tijdens het onderzoek naar de schilder en zeeloods H.A. Jaarsma is een ansichtkaart van een onbekend schilderij van Jaarsma gevonden. Het Reddingmuseum is op zoek naar het afgebeelde schilderij met Ioodsschoener Texel-IJ muiden bij het lichtschip Haaks bij Den Helder uit 1916 of daarvoor. Tevens wil het museum weten of er nog meer ansichtkaarten met Jaarsma voorstellingen zijn uitgegeven. De gevonden kaart werd vervaardigd door J.H. Schaefer's Platino Uitgeverij te Amsterdam rond 1916. Informatie over het schilderij of ansichtkaarten kan naar het bovenstaande adres worden gezonden. H.A. Jaarsma werd 125 jaar geleden in Den Helder geboren en was jarenlang zeeloods in de marinestad. Haaike bracht zijn jeugd door op Schiermonnikoog en ging vanaf zijn ne naar zee. In 1905 ging Jaarsma bij het loodswezen werken en in de tijd dat hij permanent op de loodskotter verbleef ontwikkelde Jaarsma een voorliefde voor schilderen. Zo schilderde hij vele maritieme taferelen met natuurgetrouwe zeeën en een grote verscheidenheid aan scheepstypen zoals vissersboten, loggers, drie- en viermasters, kustvaarders en reddingboten. Schilderijen, beschilderde voorwerpen, foto's enzovoorts kunnen worden aangemeld bij: Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers, t.a.v. mw. A. Jonker, Postbus 346,1780 AH Den Helder, tel. 0223-618320, info@ reddingmuseum.nl Tijdens het onderzoek naar de schilder en zeeloods H.A. jaarsma is een ansichtkaart van een onbekend schilderij van jaarsma gevonden. Het Reddingmaseum is op zoek naar het afgebeelde schilderij met Ioodsschoener Texel-IJmuiden bij het lichtschip Haaks bij Den Helder uit 7976 of daarvoor. Den Helde.- 79

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 41