Helderse humor Het Dorus Rijkershofje werd enkele decennia geleden bevolkt door bewoners die er een bijzondere humor op na hielden. Zij waren vrijgezel en vormden een apart gezelschap vol grappen en grollen. Het was een belevenis deze te horen en mee te maken. Ouwe Bram In een van de huisjes woonde "ouwe Bram" (van wie ik de echte naam niet ken). Hij had gewerkt bij de Marine en op de grote vaart, Nu was hij gepensioneerd en in het hofje komen wonen. Hij was getrouwd geweest maar woonde er nu alleen. Er woonden meer gelijkgestemde zielen, zodoende voelde Bram zich daar goed op zijn plek. Op een zomermorgen kwam "kromme Piet" (die waarschijnlijk Been als achternaam had), met zijn fiets het erf op rijden. Hij wilde op zee gaan vissen zodoende werd de fiets bij "ouwe Bram" gestald. Toen "kromme Piet" vertrokken was scharrelde hij nog wat rond op zijn erf, daarbij trouw vergezeld door zijn hond. Deze was erg fel op mollen en ratten en snuffelde onrustig bij een stapel juthout. Er kon wel eens een rat onder zitten, dacht Bram. Plank voor plank werd weggezet. Ineens schoot de rat, achtervolgd door de hond, weg en verdween onder een andere stapel hout. Ouwe Bram ging naar binnen om zijn luchtbuks te halen en stelde zich op in de deuropening. Zijn hond riep hij bij zich en wachtte af. Na lange tijd liet de rat z'n kop zien of de kust veilig was. Even later nam de rat een spurt om te ontsnappen. Snel richtte Bram z'n luchtbuks en schoot op de vluchtende rat. Buiten de knal van de buks hoorde Bram nog een ander geluid. Het schot had z'n doel gemist en het kogeltje had zich in de band van de fiets van "kromme Piet" geboord. Deze liep met een fluitend geluid leeg. De rat ontsnapte aan het gevaar en verdween door een gat in de heg, achtervolgd door de hond. In de namiddag kwam "kromme Piet" terug van het vissen. Hij ontdekte al snel dat de band lek was. "Dat komt doordat de fiets de hele tijd in de zon heeft gestaan" zei ouwe Bram. "Kromme Piet" keek niet begrijpend om zich heen. Hij pakte zijn fiets en liep, zonder te groeten, sjokkend naar huis. Bram hield zich van de domme en heeft nooit uit de doeken gedaan wat de oorzaak van de lekke band was Kees Het was bij ouwe Bram een soort inloophaven. Vogels van divers pluimage kwamen op bezoek. Er was altijd wel een mok koffie en op gezette tijden kwam er een "neut" op tafel. Op een dag kwam Kees (Klaas Blokker) binnen lopen. Kees had een handicap en was niet in staat vast werk te vinden. Hij was nogal nieuwsgierig van aard en wilde graag alles weten. Op de tafel lag wat post met daarbij een grote envelop die er nogal officieel uitzag. Bram zag Kees al kijken en besloot hem te pakken te nemen. Juist in die week was de treinkaping bij Wijster aan de gang. "Ja" zei Bram wijzend op de envelop "ik heb zojuist bericht gekregen dat ik op moet komen om naar Wijster te gaan." Kees raakte onder de indruk, maar Dorus Rijkershofje in de tijd dat het befaamde pierenbadje nog bestond 74

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 36