De Alkmaarse landmetersfamilie Metius 73 De Alkmaarse kaartenmaker Anthonis Adriaansz, bijgenaamd Metius (landmeter), was een zoon van Mr Adriaan Anthonisz, vestingbouwer en landmeetkundige te Alkmaar. Laatstgenoemde hoorde met de landmeters Louris Pietersz en Dirk Jansz Langendijk tot de taxateurs van af te breken 'buitenhuizen' tijdens het Spaans beleg van Alkmaar in 1573. Louris Pietersz hoorde tot de 'kerksmijters' (beeldenstormers) in het hongerjaar 1566. Zijn medehelper in de verdedigingswerken van Alkmaar, Mr Adriaan Anthonisz (geboren omstreeks 1527), werd in 1568 verbannen, hetgeen erop wijst dat ook hij tot de 'nieuwe religie' behoorde. Enkele jaren later benoemde Prins Willen van Oranje Mr Adriaan Anthonisz tot ingenieur en raad der fortificaties met de titel 'sterktebouwmeester der Verenigde Nederlanden'. Later speelde hij een belangrijke rol bij de (vierde) bedijking van de Zijpe (1597). Ook tekende hij in 1609 nog een kaart om ook de noordelijker gelegen gebieden tussen Callantsoog, Huisduinen en Wieringen te bedijken. Ook bij de dijkaanleg van de Oldenbarneveltsdijk (1610) tussen Callantsoog en Huisduinen speelde hij nog een rol, maar de afwikkeling van een en ander liet hij over aan zijn zoon Jacob. Deze Jacob Adriaansz Metius, later bekend als glasblazer en verrekijkermaker te Alkmaar, was een van de zeven kinderen van de veelzijdige cartograaf, wiskundige en vestingbouwkundige burgemeester van Alkmaar Mr Adriaan Anthonisz. De bekendste zoon Adriaan Adriaansz Metius werd door Prins Maurits belast met het opmeten en in kaart brengen van vestingen. Hij werd hoogleraar in de wiskunde aan de Hogeschool van Franeker. Een derde zoon die grote bekendheid in Holland verkreeg was Anthonis Adriaansz Metius. Hij maakte kaarten van de noordelijke wadgebieden o.a. van de bedijking Wieringerwaard (1611) en de hier (gedeeltelijk) afgedrukte kaart van het eiland Huisduinen uit 1618. Deze kaarten waren overigens gebaseerd op verkenningen en vroegere tekeningen van zijn vader. Vader Adriaan Anthonisz die de Zijpe al in zijn derde bedijking karteerde 1572) was een van de initiatiefnemers van de vierde bedijking (1597). Hij wordt genoemd als een van de aanvragers van het octrooi bij de Staten van Holland en West-Friesland. Na de bedijking staat hij in de Zijpe (voor 28 morgen) genoteerd als grondbezitter. Ook in de Wieringerwaard, bedijkt in 1610, bezat hij enig land (5 morgen). Jan T. Bremer

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 35