64 Geruchtmakende zaak De HRC velden lagen tot in de jaren vijftig aan de Sportlaan. Op het hoofdveld werd na de verhuizing naar Nieuw Den Helder de Da Costaschool gebouwd die in 1958 in gebruik werd genomen: "Als ik er nu loop denk ik wel eens hier heb ik nog gevoetbald, op het A-veld staat nu de school, tegen Tuindorp aan, tot de sporthal lagen het B en C veld, daarna kreeg je de Watervogels velden en richting de Middenweg het Helder terrein. Er lag toen een groot sportcomplex langs de hele Sportlaan. Tijdens onze thuiswedstrijden stonden er wel tussen de 1500 en 2000 man, je kunt je dat nou eigenlijk niet meer voorstellen, wij hadden ook een grote supportersvereniging; Rood-wit, zij waren er altijd, ook bij uitwedstrijden", vertelt Teun de Boer. "Mijn eerste wedstrijd in het eerste kwam toch nog onverwacht voor mij. In die tijd was HRC een van de acht amateurverenigingen in Nederland die vier elftallen in de KNVB-klasse had spelen, dat was uitzonderlijk, het eerste speelde toen in de derde klasse. We waren de club van Den Helder, hoe gek het ook klinkt als ik het zeg. Toen waren de onderlinge verschillen van de spelers niet zo groot, spelers van bijvoorbeeld uit het vierde konden ook het niveau aan van de hogere teams, zodat je veel meer moest knokken voor een plaats. Zo is dat met mij ook gegaan, van het vierde zo in het eerste opgesteld, en daar werd niet over gesproken dat was normaal, er zei dan ook niemand uit een hoger elftal daar hoor ik te staan. De trainer die mij van het vierde naar het eerste haalde was de Engelsman Leavey, dat was eind juni 1950 voor de belangrijke uitwedstrijd tegen Zaandijk. Hij ging de dagen voor de wedstrijd apart met me trainen op mijn snelheid en op het ballen aangeven die ik dan moest voorzetten. Op dat moment moest het eerste nog maar twee wedstrijden spelen, dat was tegen Zaandijk uit, en daar speelde ik de eerste wedstrijd nou niet zo grandioos, maar we wonnen met 1-2 en de tweede match op 1 juli 1950 zouden we dus promoveren naar de tweede klasse, mits we gelijk speelden of zouden winnen thuis van Rapiditas uit Weesp. En dat heeft geleid tot de meest geruchtmakende wedstrijd uit de historie van het Helderse voetbal. Want we hebben die wedstrijd gespeeld en uiteindelijk heeft Rapiditas die wedstrijd met 2-3 om de volgende reden gewonnen: 1-0 stonden we voor, Rapiditas maakte 1-1, in dit geval Teun de Boer maakte 2-1 en toen deed zich het geval voor dat ik de bal aangespeeld kreeg van Joop van Knijff, nadat hij net daarvoor de bal tijdens een spelsituatie binnen de lijn wist te houden, niemand dacht dat hij de bal kon binnenhouden, maar hij hield hem binnen en speelde hem onmiddellijk door aan mij die geen fluitje hoorde en gewoon doorspeelde en de keeper uit het doel lokte en een trekbal gaf aan Lau Rijkers en dat was 3-1, ja dat dachten we, want terwijl de scheidsrechter naar het midden wees, dus het doelpunt goedkeurde, protesteerden de spelers van Rapiditas heftig dat de bal uit Het gewraakte derde doelpunt van HRC in de wedstrijd tegen Rapiditas. Links de juichende Teun de Boer, rechts de doelpuntenmaker Lau Rijkers. Op dit gedeelte van het speelveld werd in 1958 de Da Cos taschool geopend, op de achtergrond Tuindorp met de huizen van de Iris straat

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 26