Bericht van de Leestafel Acht jaar geleden, liet ik mij bij de H.H.V. de weg wijzen in de leeskamer op de eerste verdieping van het Helderse Stadhuis; door Sjaan, Annie en de onvergetelijke voorzitter Arie Boon. Daar werd ik van diverse feiten op de hoogte gebracht. Na enkele maanden in allerlei geschriften en boeken gelezen te hebben, werd mij gevraagd of ik een functie wilde in de leeskamer. Dat heb ik gedaan, ik ben daar gebleven en meteen lid geworden. Alles op vrijwillige basis. Ik begon met het repareren van boeken uit onze bibliotheek en zelfs nu, als ik een boek tegenkom dat mankementen heeft, kan ik het niet laten om dat te herstellen. Langzamerhand deed ik allerlei zaken, zoals foto's inplakken, stukjes schrijven, uitzoeken van diverse mappen met folders etc, etc. Ook ben ik me bezig gaan houden met het uitzoeken en op datum en volgorde leggen van de diverse tijdschriften, die we van andere verenigingen toegezonden kregen. Deze tijdschriften zijn nu op volgorde verzameld in dozen en mappen. Er zijn lijsten bijgemaakt die bij deze uitgaven zijn opgehangen en ze zijn ook in de computer opgeslagen. Wil je dus iets weten over de historische vereniging van Texel, Anna Paulowna, Callantsoog, Oud Hoorn of nog vele anderen, dan kan je bij ons terecht. Een tweede serie dozen bevat allerlei wetenswaardigheden over WO I en II, jaartallen vanaf 700 tot 2004, folders vlootdagen, Marine, plakboeken met diverse onderwerpen zoals krantenknipsels, de zwemtochten naar Texel en de Razende Bol. Eigenlijk te veel om op te noemen. Veel werk hebben we in ons oude onderkomen gedaan. In die tijd werd er een groot rek gebouwd voor de Helderse Couranten van 1850 t/m 1955 en andere couranten. Jammer genoeg verloren we diverse medewerkers, zoals Nel Korver, Arie Boon, de heer Zegel, Leo Spetter. Louis Obbens is op non-actief. Gelukkig hebben zich diverse nieuwe vrijwilligers gemeld. Leden van de Genealogische Vereniging Den Helder scannen foto's voor de computer. Alle boeken van onze bibliotheek worden met hulp van de computer op een boekenlijst gezet en dit werk is voortgezet op de nieuwe locatie op de derde verdieping van het Helderse Stadhuis. Het verhuizen van de eerste naar de derde verdieping hopen we echt niet meer mee te maken. Wat een verschrikkelijke rommel hadden we en waar moesten we die laten in het nieuwe onderkomen? En dat gesjouw met de vele verhuisdozen die we nog op moesten halen van de eerste verdieping en waarvan je niet wist wat er in zou zitten. Dingen, die je meteen kon plaatsen of die veel later aan de beurt waren. Al onze oude rekken van de eerste verdieping stonden op de gang van de derde, maar de Gemeente had voor zes nieuwe rekken gezorgd. Die stonden gewoon los tegen de muur en alle planken lagen er ook los op, zodat ik eerst twee weken bezig geweest ben om alle planken vast te schroeven en de rekken aan de muur te bevestigen. Daarna moesten alle boeken, mappen en ander materiaal ook weer een plaats krijgen en natuurlijk alle gebonden jaargangen van de kranten, zowel de Helderse Courant als het Vliegend Blaadje. Er liggen voor onze leden zo ongeveer 10.000 boeken en geschriften te lezen, bijvoorbeeld de boeken van Anthonie van Kampen, adresboeken van Den Helder, Alle Hens, de Koninklijke Marine, de Noord-Hollandse dijken, de Russenopstand op Texel. Eigenlijk teveel om op te noemen. Onze twee vrijwilligers, die hier de meeste tijd aan hebben besteed (en nog besteden) zijn Do Michels en Jan Krijgsman. Zij zetten al de boeken op een lijst en tegelijk in de computer, zodat je, als je wilt weten of dat boek er is, aan de computer kan vragen waar een boek te vinden is. Of kijk op de geprinte inhoudsopgave. In de zijkamer waar alle kranten zijn opgeslagen (onze eigen rekken van de eerste etage) zitten Cees Seegers en Gerard Geestman foto's uit te zoeken, die opgeplakt worden en beschreven, waarna als er weer een doos vol is, deze wordt gescand om op DVD gezet te worden en in het geheugen van onze computer (die in de computerkamer staat) op te slaan, zodat men alle foto's op het beeldscherm kan bekijken. Er zitten nu al meer dan 18.000 foto's in het geheugen. En dan nog de ingeplakte foto's die we uit diverse erfenissen hebben ontvangen. Bijvoorbeeld: de prachtige verzameling foto's in vijf albums van de heer Molema, waarvan de twee laatste via de H.H.V. nog door de boekbinder Noorderkwartier gebonden werden.

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 23