Kerkdienst in de rimboe onderneming in die koelkastloze omstandigheden, de feestviering was er niet minder om. naar huis In oktober - november 1962 ben ik met de 'Kortenaer' thuisgevaren. Het schip had toen net een dokbeurt in Hongkong achter de rug. De schepelingen hadden toen overnacht in de loodsen van het dokbedrijf, ze hadden hun matrassen daarvoor meegenomen en toen ze weer aan boord kwamen bleken er nogal wat kleine verstekelingetjes in die matrassen te zijn gekropen. Wanhopige pogingen om die weer kwijt te raken waren vergeefs. Eigenlijk zou ik onderweg af en toe overstappen op de 'Friesland' waarmee we samen voeren, maar er kwam al gauw een seintje waarin de pater werd verzocht maar op de 'Kortenaer' te blijven. Tja. We deden nog Singapore, Bombay, Aden en Palermo aan. Singapore was toentertijd een enorme vlootbasis, werkelijk voorzien van alles. In Bombay werden de onderofficieren ontvangen bij de onderofficieren van de Indiase marine. Alleen werd daar een Nederlandse sergeant van Molukse afkomst als 'kleurling' niet toegelaten. In Aden mocht om politieke redenen niemand de wal op. Ook in Suez en Port Said kwam niemand van boord, maar talloze Egyptische bootjes kwamen langszij en je kon er van alles kopen wat natuurlijk met veel 'tawar menawar' gedaan werd. In Palermo ben je weer in Europa en dat is dan weer heel wat anders. Het thuiskomen in Nieuwediep na anderhalf jaar ononderbroken tropendienst is een onbeschrijfelijk mooie ervaring. op de Antillen Later heb ik ook nog een term van anderhalf jaar op de Nederlandse Antillen gemaakt. Er was daar in die tijd natuurlijk geen confrontatie meer met een vijand, maar het korps mariniers hield wel op gezette tijden zijn oefeningen, liefst onder wat primitieve omstandigheden. Soms werd er ook geoefend samen met de Amerikanen. Die hadden grote transportschepen en allerlei zwaar materieel, wat de landingsoefeningen natuurlijk veel meer spectaculair maakte. Je werd aangewezen om mee te gaan en op de zondagen een kerkdienst te verzorgen.Verder kon je niet veel meer doen dan hier en daar je neus eens te laten zien en zo veel mogelijk de ontberingen van de troep te delen. Je zag bij de Amerikanen weer heel andere gebruiken en opvattingen dan bij ons. De 'padre' was daar 'commissioned officer' en onder de krijgstucht gesteld. En ze keken stomverbaasd dat wij een oecumenische dienst van woord en tafel voor alle gezindten hielden. mooie herinneringen Mooie herinneringen bewaar ik ook aan mijn varende plaatsingen. Nergens heb je zo'n constant en intensief contact met mensen als daar. Nog steeds heb ik na al die jaren af en toe fijne ontmoetingen met mensen waarmee je samen gevaren hebt. Bij 'Matchmaker' en 'Stanavforlant' kwam je ook in aanraking met andere marines van de Nato, allemaal een beetje verschillend. De Engelsen vonden dat zij de enige echte marine waren, de Amerikanen mochten geen alcohol aan boord hebben en kwamen dan ook graag eens bij ons oplopen en zo hadden ook de Noren, de Portugezen, de Canadezen en de Duitsers elk hun eigen gewoontes. Meestal was de Nederlandse vlootgeestelijke de enige op het verband en zo werd je soms in volle zee per helicopter overgezet op andere schepen. Preken heb ik voorbereid in Engels en Duits. Mijn langste vaarperiode (2 jaar) was op de 'Zeven Provinciën'. Dominee en pater hadden daar een eigen hut. Op andere schepen was je meestal maar tijdelijk gedetacheerd en soms kreeg je daar natuurlijk wel eens wat merkwaardige kooien toegewezen. Zo had ik op de 'Drente' ooit een kooi die dwarsscheeps door de 'kouwe boel' was aangebracht. Nooit vergeet ik dat ik midden in de nacht bij een beetje zeegang over het hoofdeinde gelanceerd werd en 53

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 15