Gibraltar keer een bootje met marva's passeerde en de concentratie van de roeiers daar onder leed riep de baksmeester met luide stem: "Geen contact met vijandelijke oorlogsschepen". Bezoeken aan de 'knijp' behoorden ook tot mijn vaste taak en daar trof je dan jeugdige overtreders aan. In het ergste geval kregen ze om de andere dag alleen water en brood. eerste varende plaatsing Mijn eerste varende plaatsing was in januari 1960 een tijdelijke detachering voor een week of zeven aan boord van de 'De Bitter' in smaldeel I. Het betekende telkens voor een korte periode ook meevaren op de 'Drente', de 'Overijssel', de 'Limburg', de 'Gelderland' en zelfs de 'Zwaardvis'. Natuurlijk werd je nieuwbakken 'zeemanschap' overal opnieuw danig op de proef gesteld. Zo moest ik op 'De Bitter' bij oefening 'man overboord' de orders voor de roerganger geven. Met nogal wisselend succes. In die periode kwam het smaldeel te hulp bij de aardbeving in Agadir. Maar we deden ook Casablanca aan, Barcelona (zondagse hoogmis in de oude Gothische katedraal, waar het smaldeel in een grote colonne naar toe trok!) en natuurlijk meerdere malen Gibraltar, de tweede thuishaven van Hare Majesteits oorlogsschepen. Nog binnen het eerste jaar werd ik overgeplaatst naar de van Braam Houckgeestkazerne in Doorn, waar bij het korps mariniers de militaire maatstaven nog een ietsje strakker werden gehanteerd. Het korps handhaafde hier de hoogste standaarden. Dat je daar meeliep met de Nijmeegse Vierdaagse, met bepakking en inclusief enkele honderden kilometers training, werd als vanzelfsprekend aangenomen. uitgezonden naar Nieuw-Guinea In mei 1961 was ik aan de beurt om uitgezonden te worden naar het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea voor de destijds gebruikelijke 'term' van anderhalf jaar. Dat betekende wel een nogal ingrijpende scheiding van de achterblijvers.Vrijwel het enige contact met het moederland bestond daar in het KLM-toestel, de DC 'Delapan', die twee keer per Een peloton mari niers tijdens de Nij meegse Vierdaagse in 1960

Levend Verleden - Den Helder | 2006 | | pagina 13