Van het bestuur Waarde stadsgenoten, De Algemene vergadering van 2005 gaat de boeken in als een zeer suc cesvolle. Meer dan 100 leden gaven gehoor aan de uitnodiging om een avondje 'even uit in het verleden' bij te wonen in één van de beuken onder het fort Kijkduin. 'Heerlijk' zo'n bijeenkomst in zo'n histori sche locatie in onze stad. En van die 'luisterrijke' locaties hebben we er een aantal van, dus wat mij betreft gaan we de komende jaren één voor één al die locaties af. De avond was als gebruikelijk in vieren opgedeeld. De weer prima georganiseerde veiling bracht er de stemming goed in. Jammer, zelf bood ik net naast een oud boekje over de flora van Den Helder. Ver volgens hebben we in het vergader- deel van u instemming gekregen om u een voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement aan te bieden. Tevens heeft u ingestemd met de begroting van 2006, waar door wij ook in het komend jaar onze activiteiten kunnen voortzet ten. Daarover zullen we u begin volgend jaar nader informeren. Wel konden wij u alvast aangeven dat wij 6 januari a.s. een pc met daarop onze historische beeldbank ter beschikking zullen stellen aan de bewoners van het verpleeghuis Den Koogh. Een prima samenwer king met de afdeling activiteiten begeleiding van het verpleeghuis. Ik verwacht hier heel veel van. De actieve leden van de vereniging hebben de afgelopen jaren een schat aan historisch materiaal bo ven tafel gehaald. Hoewel ik ervan overtuigd ben dat ook de komende jaren er vele schatten aan de ver getelheid ontrukt gaan worden, zal een belangrijke opdracht voor de toekomst er in gelegen zijn om al die grote maar ook kleine schat ten ook daadwerkelijk een bijdrage aan ons 'levend verleden' te laten worden. Onder meer ons vereni gingsblad, de allerhande presen taties en de uitgaven in het kader van de Helderse Historische reeks zijn daar erkende platformen voor. Ook de beeldbank, op weg naar de 20.000 items, vormt een steeds welkomere bron voor een "kijkje"in onze stadsgeschiedenis. En juist deze beeldbank kan een centrale rol vervullen in een toekomst waar de digitale web-wereld met zijn pc's, een steeds voornamere plaats in gaat nemen om in en mee te communiceren. Toch ben ik ervan overtuigd dat het directe menselijke contact de belangrijkste manier van com municeren en elkaar ontmoeten blijft. Elkaar ontmoeten, praten, luisteren, zoals b.v. naar de mooie presentatie van ons nieuwe uitgave 'Aan boord, alles wel'. Comman deur van de technische dienst ir. K. Visser ontving in het derde deel van de avond, als directeur van het Marinebedrijf, uit de handen van auteur Rens Schendelaar het eerste exemplaar. Vervolgens maakte de commandeur in een mooi betoog een vergelijk tussen de in het boek beschreven oude Marine en de hui dige defensieorganisatie van van daag, de oude werf en het nieuwe Marinebedrijf en de vroegere ma nier van afscheid nemen langs de kade met die van vandaag. Feilloos onderbouwde hij de stelling dat de draden die door de geschiedenis heen worden gesponnen minder veranderen van aard dan wellicht gedacht als alleen een huidige tijd wordt beschouwd. Mooi dus dat samenwerkingsverband van Rens Schendelaar, Maarten Noot en Maarten Bakker. Daar gaan nog mooie publicaties uit voortkomen; overigens weer op een geweldige wijze begeleid door Jack Sweep; je kan immers wat moois hebben maar je moet het anderen toch wel laten weten. Anderen laten weten, zodat een nieuw licht vanuit het verleden op het heden kan schijnen. Zelf mocht ik het vierde deel van de avond invullen: Een presentatie over de uitbreiding van de Algemene Begraafplaats in de twintiger jaren van de vorige eeuw. Een uitbreiding naar ontwerp van de vermaarde Landschapsarchitect L.A. Springer; Een uniek oorspronkelijk parkje als plaats van 'zoete rust' in de Engelse landschapsstijl. Een gemeentelijk monument meer dan waardig. Den Helder heeft meer moois dan u denkt: Laat dat het devies voor onze stad Den Helder in 2006 zijn. Onze vereniging zal ook het komend jaar doorgaan het licht te schijnen op het bijzondere verleden van onze stad en haar inwoners, zodat het tot besef en inspiratie kan dienen. Het gaat u wel! Pieter Blank 42

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 4