Inhoud Ca. 1888 of 1892: de Johan Willem Friso verlaat op een zomerse dag de haven van Den Helder voor een lange reis. Er is veel volk op de been om het schip uit te zwaaien. Op de achtergrond zijn de zware kanons van Fort Harssens goed te zien zeilvaart naar stoomvaart bij de Zeemacht, de groei van de Rijkswerf, de oprichting van de kustwacht en de stormwaarschuwingsdienst. Natuurlijk gaat over Nieuwediep om en nabij de haven, over de Zeemacht, de schepen en het leven op de schepen en is er een bijzondere bijdrage van Ben Mooiman over de Bonaire. En in al die jaren leefde de Helderse bevolking, net als wij nu, voornamelijk van de marine en van de werf en waren de bewoners afhankelijk van de beslissingen die in Den Haag genomen werden. De geschiedenis leert dat er wat dat betreft niet veel is veranderd: menigmaal moesten de werknemers in rijksdienst het wegens bezuinigingen ontgelden. Eenmaal (1878) kroop Den Helder zelfs door het oog van de naald. Maar omdat er door verkiezingen een politieke verschuiving plaatsvond en er een nieuwe regering werd gevormd, werden rigoreuze bezuinigingen en zelfs een verhuizing van de Zeemacht en de Helderse werf naar Amsterdam afgeblazen. Met dit boek nemen de auteurs u mee mee terug naar de periode 1850-1915 als in een wandeling op een mooie Helderse dag langs het Nieuwediep. Gewoon omdat het prachtig weer is, omdat nergens ter wereld de haven mooier is en omdat er altijd veel te zien is. De ruim 240 prachtige en unieke foto's en illustraties maken het boek tot een aanrader. Het is verkrijgbaar bij de Helderse boekhandel. Voor de leden buiten de stad bestaat er de mogelij kheid om het boek via uw plaatselijke Bruna winkel te bestellen. De redactie 42 Pieter Blank, Van het bestuur 43 Gonneke Zandstra-Bottema, Herinneringen van een Marinedochter (slot) 48 Jan Limburg, Wandelen in Den Helder 50 Jan T. Bremer, De kop in kaart (5) 53 Ruud Claessen, Historisch besluit toekomst Den Helder 54 Jan T. Bremer, Pieter Wilhelm Bot: plicht voor recht, recht voor plicht 59 Ruud Claessen, Hedendaagse Historische Voorvallen 62 Geschenkenlijst 63 Willen van der Paard, Het laatste hoofdstuk 70 Verkooplijst boeken, videobanden en cd-roms 71 Boekbespreking 72

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 34