Boekbespreking Ca. 1894: het koninklijk jacht Valk is zojuist de haven van Nieuwediep binnengelopen en staat op het punt om over stuurboord rond te gaan, op weg naar haar ligplaats voor het commandementsgebouw Ca. 1894: het ramschip Guinea gemeerd in de Buitenhaven bij het Paleis. Het ramschip Stier ligt achter haar. Duidelijk is op de achtergrond de oude vorm van de haven met de stenen dam te zien 'Aan boord alles wel' Den Helder en de Koninklijke Zeemacht in de periode 1850 - 1915 Geschreven door: Maarten Bakker, Maarten Noot en Rens Schendelaar prijs: leden 17,50 niet leden 19,95 ISBN: 90 6455 500 1 'Er is veel veranderd in Den Helder, maar onze haven behoort inmiddels tot een van de oudste nog bestaande zeehavens van ons land. Zelfs de typische sfeer van marine en werf met visserij en andere bedrijvigheid is behouden gebleven, en dat maakt het zo bijzonder', schrijven de drie auteurs terecht in de inleiding van hun boek: 'Aan boord alles wel'. De titel is afgeleid van een oude traditie bij de Zeemacht (nu Koninklijke Marine), namelijk dat als er een schip naar de Oost of naar de West voer, bij het binnenlopen van de eerste buitenlandse haven door het schip steevast naar Den Helder het korte telegrafische bericht verzonden werd: "Aan boord alles wel". De krant maakte er dan een klein artikeltje van en citeerde het telegram, en daar moesten de familieleden en iedereen die met de bemanning meeleefde het mee doen. De Helderse haven en Nieuwediep zijn net zo nauw met elkaar verbonden als de Koninklijke Zeemacht met de Rijkswerf. Vandaar de keuze van de schrijvers om deze onderwerpen te bundelen en een boek over de zeer interessante periode 1850-1915 te schrijven waarin veel gebeurde en veel veranderde. Zoals de ongekende, maar korte bloei van Den Helder in de 19e eeuw, de overgang van 71

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 33